Rowing at the Friendship Games
Rowing at the Friendship Games took place at the Man-made Basin, located within the Trade Unions Olympic Sports Centre in Moscow, Soviet Union between 24 and 26 August 1984. 14 events (8 men's and 6 women's) were contested.
Medal summary
Men's events
Event | Gold | Silver | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Single sculls | Vasil Yakusha (URS) | 7:14.23 | Heiko Habermann (GDR) | 7:21.30 | Vladek Lacina (TCH) | 7:26.59 |
Double sculls | Soviet Union (URS) Sergey Kinyakin Pyetr Kinyakin | 6:35.98 | Bulgaria (BUL) Ivan Midyurov Mincho Nikolov | 6:37.33 | Poland (POL) Kajetan Broniewski Andrzej Krzepiński | 6:44.66 |
Quadruple sculls | East Germany (GDR) Bernd Kalisch Uwe Mund Klaus Kröppelien Karl-Heinz Bußert | 5:58.82 | Poland (POL) Sławomir Cieślakowski Mirosław Szymanowski Marek Bałdyga Mirosław Mruk | 5:59.67 | Soviet Union (URS) Alexander Zdravomyslov Igor Antonov Saulius Krasauskas Gintautas Giedrajtis | 6:04.28 |
Coxless pair | Soviet Union (URS) Yuriy Pimenov Nikolay Pimenov | 7:06.65 | Czechoslovakia (TCH) Ivan Kafka Miroslav Laholik | 7:19.15 | Bulgaria (BUL) Todor Vindeliyev Emil Groncov | 7:26.39 |
Coxed pair | Soviet Union (URS) Ihar Maystrenka Stasis Noruszajtis Pyetr Petrynich | 7:10.81 | Czechoslovakia (TCH) Milan Doleček Sr. Milan Škopek Oldřich Hejdušek | 7:15.21 | East Germany (GDR) Karsten Schmeling Dietmar Schiller Hendrik Reiher | 7:23.93 |
Coxless four | Soviet Union (URS) Gennadi Kryuçkin Viktor Pereverzev Sergey Smirnov Jonas Narmontas | 6:17.94 | East Germany (GDR) Ullrich Dießner Olaf Förster Thomas Greiner Thomas Bänsch | 6:24.55 | Czechoslovakia (TCH) Petr Hlídek Pavel Konvička Miroslav Vraštil Lubomír Zapletal | 6:29.98 |
Coxed four | Soviet Union (URS) Zigmantas Gaudauskas Vladimir Romanishin Igor Zotov Ivan Vysotsky Mikhail Sassov | 6:22.64 | East Germany (GDR) Ole Pingel Karsten Timm Hans-Peter Koppe Dirk Rendant Michael Schimming | 6:26.86 | Bulgaria (BUL) Cvetan Petkov Mikhail Petrov Matei Khristov Petr Yovchev Nenko Dobrev | 6:30.82 |
Eights | Soviet Union (URS) Andrey Vasiliyev Aleksandr Voloshin Nikolay Komarov Pavlo Hurkovskiy Viktor Diduk Viktor Omelyanovich Veniamin But Jonas Pinskus Vladimir Nizhegorodov | 5:54.16 | East Germany (GDR) Uwe Gash Bernd Niesecke Jörg Friedrich Siegfried Schallkovski Hans Sennewald Jörg Timmermann Mario Minge Jürgen Thiele Klaus-Dieter Ludwig | 5:56.81 | Czechoslovakia (TCH) Mihal Slani(?) Jiří Mák Pavel Pevný Jiří Prudil Dušan Novotník Dušan Vičík Hubert Ševela Milan Kyselý Antonín Barák | 5:59.08 |
Women's events
Event | Gold | Silver | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Single sculls | Mariya Danilyuk (URS) | 3:52.77 | Birgit Peter (GDR) | 3:53.09 | Magdalena Gueorguieva (BUL) | 3:57.73 |
Double sculls | Kirsten Peters Ramona Balthasar (GDR) | 3:30.27 | Margarita Dobcheva Anka Ruseva (BUL) | 3:32.93 | Tatyana Bashkatova Mariya Zalite (URS) | 3:33.16 |
Coxless pair | Soviet Union (URS) Vida Cecyunaite Raisa Doligoyda | 3:36.51 | East Germany (GDR) Susann Heinicke Heike Winkler | 3:40.75 | Bulgaria (BUL) Rita Todorova Teodora Zareva | 3:44.16 |
Quadruple sculls | Soviet Union (URS) Antonina Dumcheva Yelena Bratishko Yelena Khlopceva Irina Fetisova Maria Zemskova-Korotkova | 3:18.41 | Bulgaria (BUL) Rumyana Pochilyeva Violeta Ninova Stefka Madina Teodora Nikolova-Lazarova Greta Georgieva | 3:20.73 | Hungary (HUN) Erzsébet Sarlós Klára Pétervári Kamilla Kosztolányi Erika Bertényi Erika Polgár | 3:35.58 |
Coxed four | Soviet Union (URS) Angele Kulikauskaite Svetlana Semyonova Valentina Semenova Marina Studneva Nina Cheresimina | 3:23.37 | Bulgaria (BUL) Olya Stoichkova Lilyana Koleva Todorka Vasileva Nadiya Filipova | 3:28.42 | East Germany (GDR) Andro Rutgers Katrin Dinstbir Ramona Haim Kerstin Tussen Sikle Kretchmar | 3:30.06 |
Eights | Soviet Union (URS) Yelena Makushkina Nataliya Yatsenko Nina Umanyec Elena Tereshina Sarmīte Stone Irina Teterina Lidiya Averyanova Lyudmila Konopliyeva Valentina Khokhlova | 3:09.27 | Bulgaria (BUL) Valentina Usherova Antonina Vladimirova Valentina Aleksandrova Snyezhana Ilieyva Radka Stoyanova Lalka Berberova Daniela Oronova Nevyana Ivanova Vania Moisova | 3:13.92 | none* | – |
* – only two teams competed
Medal table
* Host nation (Soviet Union)
Rank | Nation | Gold | Silver | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Soviet Union (URS)* | 12 | 0 | 2 | 14 |
2 | East Germany (GDR) | 2 | 6 | 2 | 10 |
3 | Bulgaria (BUL) | 0 | 5 | 4 | 9 |
4 | Czechoslovakia (TCH) | 0 | 2 | 3 | 5 |
5 | Poland (POL) | 0 | 1 | 1 | 2 |
6 | Hungary (HUN) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Totals (6 entries) | 14 | 14 | 13 | 41 |
See also
References
- Chmielewski, Zbigniew; et al. (1987). Na olimpijskim szlaku 1984. Sarajewo, Los Angeles (in Polish). Warsaw: Sport i Turystyka. pp. 182, 220–221. ISBN 83-217-2610-0.
- Trzciński, Tomasz; et al. (1985). Gwiazdy sportu '84 (in Polish). Warsaw: Krajowa Agencja Wydawnicza. p. 93. ISBN 83-03-01177-4.