Year | Author | Title | Result | Ref. |
1986 | Cordwainer Smith | Planeetta nimeltä Shajol (The Best of Cordwainer Smith) | Winner | |
1987 | Joanna Russ | Naisten planeetta (The Female Man) | Winner | |
1988 | Greg Bear | Veren musiikkia (Blood Music) | Winner | |
1989 | Flann O'Brien | Kolmas konstaapeli (The Third Policeman) | Winner | |
1990 | Brian Aldiss | Helliconia-trilogia (Helliconia Trilogy) | Winner | |
1991 | Philip K. Dick | Hämärän vartija (A Scanner Darkly) | Winner | |
1992 | William Gibson | Neurovelho (Neuromancer) | Winner | |
1993 | Philip K. Dick | Oraakkelin kirja (The Man in the High Castle) | Winner | |
1994 | Simon Ings | Kuuma pää (Headlong) | Winner | |
1995 | Iain M. Banks | Pelaaja (The Player of Games) | Winner | |
1996 | Mary Rosenblum | Harhainvalta | Winner | |
1997 | Theodore Roszak | Flicker | Winner | |
1998 | Dan Simmons | Hyperion | Winner | |
1999 | Stefano Benni | Baol | Winner | |
2000 | Will Self | Suuret apinat (Great Apes) | Winner | |
2001 | Pasi Ilmari Jääskeläinen | Missä junat kääntyvät | Winner | |
2002 | Jonathan Lethem | Musiikkiuutisia (Gun, with Occasional Music) | Winner | |
2003 | Ray Loriga | Tokio ei välitä meistä enää (Tokio ya no nos quiere) | Winner | |
2004 | J. G. Ballard | Super-Cannes | Winner | |
2005 | M. John Harrison | Valo (Light) | Winner | |
Iain M. Banks | Tähystä tuulenpuolta | Shortlist | |
Mikael Niemi | Nahkakolo | Shortlist | |
Simon Ings | Rautakalan kaupunki | Shortlist | |
Tero Niemi and Anne Salminen | Nimbus ja tähdet | Shortlist | |
2006 | Risto Isomäki | Sarasvatin hiekkaa | Winner | |
Alastair Reynolds | Timanttikoirat, turkoosit päivät (Like, two novellas) | Shortlist | |
Johanna Sinisalo | Kädettömät kuninkaat ja muita häiritseviä tarinoita | Shortlist | |
Philip Roth | Salajuoni Amerikkaa vastaan | Shortlist | |
Ursula K. Le Guin | Pimeälipas ja muita kertomuksia | Shortlist | |
2007 | Stepan Chapman | Troikka (The Troika) | Winner | |
Benoît Duteurtre | Tyttö ja tupakka | Shortlist | |
J. Pekka Mäkelä | Alshain | Shortlist | |
Michel Houellebecq | Mahdollinen saari | Shortlist | |
Steve Aylett | Atomi | Shortlist | |
2008 | Richard Matheson | Olen legenda (I Am Legend) | Winner | |
Howard Waldrop | Musiikkia miesäänille ja lentäville lautasille | Shortlist | |
J. Pekka Mäkelä | Nedut | Shortlist | |
M. G. Soikkeli | Marsin ikävä ja muita kertomuksia | Shortlist | |
Steven Hall | Haiteksti | Shortlist | |
2009 | Cormac McCarthy | Tie (The Road) | Winner | |
David Mitchell | Pilvikartasto (Cloud Atlas) | Shortlist | |
M. John Harrison | Nova Swing | Shortlist | |
Maarit Verronen | Karsintavaihe | Shortlist | |
Viivi Hyvönen | Apina ja Uusikuu | Shortlist | |
2010 | Hal Duncan | Vellum | Winner | |
Charlotte Perkins Gilman | Herland | Shortlist | |
Michael Moorcock | Katso ihmistä! (Behold the Man) | Shortlist | |
Teemu Kaskinen | Sinulle, yö | Shortlist | |
Ursula K. Le Guin | Kahdesti haarautuva puu (The Telling) | Shortlist | |
2011 | Maarit Verronen | Kirkkaan selkeää | Winner | |
Hal Duncan | Muste (Ink) | Shortlist | |
Margaret Atwood | Herran tarhurit (The Year of the Flood) | Shortlist | |
Pat Cadigan | Mielenpeli (Mindplayers) | Shortlist | |
Philip K. Dick | Tohtori Veriraha (Dr. Bloodmoney) | Shortlist | |
2012 | Hannu Rajaniemi | Kvanttivaras (The Quantum Thief) | Winner | [1] |
Alastair Reynolds | Pääteasema (Terminal World) | Shortlist | |
China Miéville | Toiset (The City & the City,) | Shortlist | |
Eija Lappalainen and Anne Leinonen | Routasisarukset | Shortlist | |
Johanna Sinisalo | Enkelten verta | Shortlist | |
2013 | Gene Wolfe | Kiduttajan varjo (The Shadow of the Torturer) | Winner | |
Alastair Reynolds | Pääteasema (Terminal World) | Shortlist | |
Alastair Reynolds | Muistoissa sininen maa (Blue Remembered Earth) | Shortlist | |
Emmi Itäranta | Teemestarin kirja (Memory of Water) | Shortlist | |
Ernest Cline | Ready Player One | Shortlist | |
2014 | Peter Watts | Sokeanäkö (Blindsight) | Winner | [2] |
Hugh Howey | Siilo (Silo) | Shortlist | |
Iain Banks | Siirtymä (Transition) | Shortlist | |
Johanna Sinisalo | Auringon ydin | Shortlist | |
Lauren Beukes | Säkenöivät tytöt (The Shining Girls) | Shortlist | |
2015 | Antti Salminen | Lomonosovin moottori | Winner | |
Alastair Reynolds | Terästuulen yllä (On the Steel Breeze) | Shortlist | [3] |
Jani Saxell | Sotilasrajan unet | Shortlist | [3] |
Petri Laine and Anne Leinonen | Kuulen laulun kaukaisen | Shortlist | [3] |
Thomas Pynchon | Painovoiman sateenkaari (Gravity's Rainbow) | Shortlist | [3] |
2016 | Margaret Atwood | Uusi maa (MaddAddam) | Winner | [4] |
Emmi Itäranta | Kudottujen kujien kaupunki (The City of Woven Streets) | Shortlist | [5] |
Gene Wolfe | Liktorin miekka (The Sword of the Lictor) | Shortlist | [5] |
Jeff VanderMeer | Hävitys (Annihilation) | Shortlist | [5] |
Ursula K. Le Guin | Haikaran silmä (The Eye of the Heron) | Shortlist | [5] |
2017 | Lauren Beukes | Zoo City | Winner | [6] |
M. R. Carey | Maailman lahjakkain tyttö (The Girl with All the Gifts) | Shortlist | [7] |
Hannu Rajaniemi | Näkymättömät planeetat (Invisible Planets) | Shortlist | [7] |
Alastair Reynolds | Poseidonin lapset (Poseidon’s Wake) | Shortlist | [7] |
George Saunders | Sotapuiston perikato (CivilWarLand in Bad Decline) | Shortlist | [7] |
2018 | Tuomo Jäntti | Verso | Shortlist | [8] |
Heikki Kännö | Mehiläistie | Shortlist | [8] |
Jukka Laajarinne | Pinnan alla pimeä | Shortlist | [8] |
David Mitchell | Luukellot | Shortlist | [8] |
Jani Saxell | Tuomiopäivän karavaani | Shortlist | [8] |
2019 | Johannes Anyuru | He hukkuvat äitiensä kyyneliin (The Rabbit Yard) | Winner | [9] |
Liu Cixin | Kolmen kappaleen probleema (The Three Body Problem) | Shortlist | [10] |
Hannu Rajaniemi | Kesämaa (Summerland) | Shortlist | [10] |
George Saunders | Lincoln bardossa (Lincoln in the Bardo) | Shortlist | [10] |
Rivers Solomon | Menneisyyden kaiku (An Unkindness of Ghosts) | Shortlist | [10] |
2020 | Margaret Atwood | Testamentit (The Testaments) | Winner | [11] |
Naomi Alderman | Voima (The Power) | Shortlist | [12] |
Agustina Bazterrica | Rotukarja (Cadáver exquisito) | Shortlist | [12] |
Peter Høeg | Sinun silmiesi kautta (Gennem dine øjne) | Shortlist | [12] |
Antti Salminen | Mir | Shortlist | [12] |
2021 | Emmi Itäranta | Kuunpäivän kirjeet | Winner | [13] |
Laura Gustafsson | Rehab | Shortlist | [14] |
Kim Liggett | Armonvuosi (The Grace Year) | Shortlist | [14] |
Liu Cixin | Kuolema on ikuinen (Death’s End) | Shortlist | [14] |
David Foster Wallace | Päättymätön riemu (Infinite Jest) | Shortlist | [14] |
2022 | Kazuo Ishiguro | Klara ja aurinko (Klara and the Sun) | Winner | [15][16][17] |
Anne-Maija Aalto | Mistä valo pääsee sisään | Shortlist | [18][19] |
N. K. Jemisin | Viides vuodenaika (The Fifth Season) | Shortlist | [18][19] |
Marc-Uwe Kling | QualityLand | Shortlist | [18][19] |
Yōko Ogawa | Muistipoliisi (Hisoyaka na Kessho; The Memory Police) | Shortlist | [18][19] |
2023 | N. K. Jemisin | Kivinen taivas (The Stone Sky) | Winner | [20] |
Heikki Kännö | Ihmishämärä | Shortlist | [21][22] |
Jens Liljestrand | Vaikka kaikki päättyisi | Shortlist | [21][22] |
Emily St. John Mandel | Asema 11 (Station Eleven) | Shortlist | [21][22] |
Richard Powers | Hämmästys (Bewilderment) | Shortlist | [21][22] |
2024 | Amal El-Mohtar and Max Gladstone | Tällä tavalla hävitään aikasota (This Is How You Lose the Time War) | Winner | [23][24] |
Jennifer Egan | Piparkakkutalo (The Candy House) | Shortlist | [25][26] |
Fríða Ísberg | Merkintä (Marking) | Shortlist | [25][26] |
Mia Myllymäki | Huomistarhuri (Tomorrow’s Gardener) | Shortlist | [25][26] |
Hervé Le Tellier | Poikkeama (L’anomalie) | Shortlist | [25][26] |