Olimpiai érmesek listája szánkóban
Ebben a szócikkben az orosz nevek magyaros átírásban szerepelnek. |
Szánkó a téli olimpiai játékokon | ||||||||||||||||
Sportág | Szánkó | |||||||||||||||
Sportág szövetsége | FIL | |||||||||||||||
Versenyszámok | ||||||||||||||||
| ||||||||||||||||
Olimpiai játékok | ||||||||||||||||
| ||||||||||||||||
Ez a lap az olimpiai érmesek listája szánkóban 1964-től 2022-ig.
Összesített éremtáblázat
(A táblázatokban Magyarország és a rendező nemzet sportolói eltérő háttérszínnel, az egyes számoszlopok legmagasabb értéke vagy értékei vastagítással kiemelve.)
A téli olimpiai játékok összesített éremtáblázata szánkóban | |||||
---|---|---|---|---|---|
Ország | Arany | Ezüst | Bronz | Összesen | |
1. | Németország (GER) | 18 | 10 | 9 | 37 |
2. | NDK (GDR) | 13 | 8 | 8 | 29 |
3. | Olaszország (ITA) | 7 | 4 | 6 | 17 |
4. | Ausztria (AUT) | 6 | 8 | 8 | 22 |
5. | Egyesült Német Csapat (EUA) | 2 | 2 | 1 | 5 |
6. | NSZK (FRG) | 1 | 4 | 5 | 10 |
7. | Szovjetunió (URS) | 1 | 2 | 3 | 6 |
8. | Oroszország (RUS) | 0 | 3 | 0 | 3 |
9. | Egyesült Államok (USA) | 0 | 3 | 3 | 6 |
10. | Lettország (LAT) | 0 | 1 | 3 | 4 |
11. | Kanada (CAN) | 0 | 1 | 1 | 2 |
Összesen | 48 | 46 | 47 | 141 |
Érmesek
Férfi egyes
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
1964, Innsbruck | Thomas Köhler Egyesült Német Csapat (EUA) | Klaus Bonsack Egyesült Német Csapat (EUA) | Hans Plenk Egyesült Német Csapat (EUA) |
1968, Grenoble | Manfred Schmid Ausztria (AUT) | Thomas Köhler NDK (GDR) | Klaus Bonsack NDK (GDR) |
1972, Szapporo | Wolfgang Scheidel NDK (GDR) | Harald Ehrig NDK (GDR) | Wolfram Fiedler NDK (GDR) |
1976, Innsbruck | Dettlef Günther NDK (GDR) | Josef Fendt NSZK (FRG) | Hans Rinn NDK (GDR) |
1980, Lake Placid | Bernhard Glass NDK (GDR) | Paul Hildgartner Olaszország (ITA) | Anton Winkler NSZK (FRG) |
1984, Szarajevó | Paul Hildgartner Olaszország (ITA) | Szergej Danyilin Szovjetunió (URS) | Valerij Dugyin Szovjetunió (URS) |
1988, Calgary | Jens Müller NDK (GDR) | Georg Hackl NSZK (FRG) | Jurij Harcsenko Szovjetunió (URS) |
1992, Albertville | Georg Hackl Németország (GER) | Markus Prock Ausztria (AUT) | Markus Schmidt Ausztria (AUT) |
1994, Lillehammer | Georg Hackl Németország (GER) | Markus Prock Ausztria (AUT) | Armin Zöggeler Olaszország (ITA) |
1998, Nagano | Georg Hackl Németország (GER) | Armin Zöggeler Olaszország (ITA) | Jens Müller Németország (GER) |
2002, Salt Lake City | Armin Zöggeler Olaszország (ITA) | Georg Hackl Németország (GER) | Markus Prock Ausztria (AUT) |
2006, Torino | Armin Zöggeler Olaszország (ITA) | Albert Gyemcsenko Oroszország (RUS) | Mārtiņš Rubenis Lettország (LAT) |
2010, Vancouver | Felix Loch Németország (GER) | David Möller Németország (GER) | Armin Zöggeler Olaszország (ITA) |
2014, Szocsi | Felix Loch Németország (GER) | Albert Gyemcsenko Oroszország (RUS) | Armin Zöggeler Olaszország (ITA) |
2018, Phjongcshang | David Gleirscher Ausztria (AUT) | Chris Mazdzer Egyesült Államok (USA) | Johannes Ludwig Németország (GER) |
2022, Peking | Johannes Ludwig Németország (GER) | Wolfgang Kindl Ausztria (AUT) | Dominik Fischnaller Olaszország (ITA) |
- Férfi éremtáblázat
A téli olimpiai játékok éremtáblázata férfi szánkóban | |||||
---|---|---|---|---|---|
Ország | Arany | Ezüst | Bronz | Összesen | |
1. | Németország (GER) | 6 | 4 | 3 | 13 |
2. | NDK (GDR) | 4 | 2 | 3 | 9 |
3. | Olaszország (ITA) | 3 | 2 | 4 | 9 |
4. | Ausztria (AUT) | 2 | 3 | 2 | 7 |
5. | Egyesült Német Csapat (EUA) | 1 | 1 | 1 | 3 |
6. | Oroszország (RUS) | 0 | 2 | 0 | 2 |
7. | Szovjetunió (URS) | 0 | 1 | 2 | 3 |
8. | Egyesült Államok (USA) | 0 | 1 | 0 | 1 |
9. | Lettország (LAT) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Összesen | 16 | 16 | 16 | 48 |
Női egyes
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
1964, Innsbruck | Ortrun Enderlein Egyesült Német Csapat (EUA) | Ilse Geisler Egyesült Német Csapat (EUA) | Helene Thurner Ausztria (AUT) |
1968, Grenoble | Erica Lechner Olaszország (ITA) | Christina Schmuck NSZK (FRG) | Angelika Dünhaupt NSZK (FRG) |
1972, Szapporo | Anna-Maria Müller NDK (GDR) | Ute Rührold NDK (GDR) | Margit Schumann NDK (GDR) |
1976, Innsbruck | Margit Schumann NDK (GDR) | Ute Rührold NDK (GDR) | Elisabeth Demleitner NSZK (FRG) |
1980, Lake Placid | Vera Zozuļa Szovjetunió (URS) | Melitta Sollmann NDK (GDR) | Ingrīda Amantova Szovjetunió (URS) |
1984, Szarajevó | Steffi Martin NDK (GDR) | Bettina Schmidt NDK (GDR) | Ute Weiss NDK (GDR) |
1988, Calgary | Steffi Walter NDK (GDR) | Ute Oberhoffner NDK (GDR) | Cerstin Schmidt NDK (GDR) |
1992, Albertville | Doris Neuner Ausztria (AUT) | Angelika Neuner Ausztria (AUT) | Susi Erdmann Németország (GER) |
1994, Lillehammer | Gerda Weissensteiner Olaszország (ITA) | Susi Erdmann Németország (GER) | Andrea Tagwerker Ausztria (AUT) |
1998, Nagano | Silke Kraushaar Németország (GER) | Barbara Niedernhuber Németország (GER) | Angelika Neuner Ausztria (AUT) |
2002, Salt Lake City | Sylke Otto Németország (GER) | Barbara Niedernhuber Németország (GER) | Silke Kraushaar Németország (GER) |
2006, Torino | Sylke Otto Németország (GER) | Silke Kraushaar Németország (GER) | Tatjana Hüfner Németország (GER) |
2010, Vancouver | Tatjana Hüfner Németország (GER) | Nina Reithmayer Ausztria (AUT) | Natalie Geisenberger Németország (GER) |
2014, Szocsi | Natalie Geisenberger Németország (GER) | Tatjana Hüfner Németország (GER) | Erin Hamlin Egyesült Államok (USA) |
2018, Phjongcshang | Natalie Geisenberger Németország (GER) | Dajana Eitberger Németország (GER) | Alex Gough Kanada (CAN) |
2022, Peking | Natalie Geisenberger Németország (GER) | Anna Berreiter Németország (GER) | Tatyjana Ivanova Orosz Olimpiai Bizottság (ROC) |
- Női éremtáblázat
A téli olimpiai játékok éremtáblázata női szánkóban | |||||
---|---|---|---|---|---|
Ország | Arany | Ezüst | Bronz | Összesen | |
1. | Németország (GER) | 7 | 7 | 4 | 18 |
2. | NDK (GDR) | 4 | 5 | 3 | 12 |
3. | Olaszország (ITA) | 2 | 0 | 0 | 2 |
4. | Ausztria (AUT) | 1 | 2 | 3 | 6 |
5. | Egyesült Német Csapat (EUA) | 1 | 1 | 0 | 2 |
6. | Szovjetunió (URS) | 1 | 0 | 1 | 2 |
7. | NSZK (FRG) | 0 | 1 | 2 | 3 |
8. | Egyesült Államok (USA) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Kanada (CAN) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Kínai Köztársaság (ROC) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Összesen | 16 | 16 | 16 | 48 |
Kettes
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
1964, Innsbruck | Ausztria (AUT) Josef Feistmantl Manfred Stengl | Ausztria (AUT) Reinhold Senn Helmut Thaler | Olaszország (ITA) Walter Aussendorfer Sigisfredo Mair |
1968, Grenoble | NDK (GDR) Klaus Bonsack Thomas Köhler | Ausztria (AUT) Manfred Schmid Ewald Walch | NSZK (FRG) Wolfgang Winkler Fritz Nachmann |
1972, Szapporo | NDK (GDR) Horst Hörnlein Reinhard Bredow | Nem adták ki | NDK (GDR) Klaus Bonsack Wolfram Fiedler |
Olaszország (ITA) Paul Hildgartner Walter Plaikner | |||
1976, Innsbruck | NDK (GDR) Hans Rinn Norbert Hahn | NSZK (FRG) Hans Brandner Balthasar Schwarm | Ausztria (AUT) Rudolf Schmid Franz Schachner |
1980, Lake Placid | NDK (GDR) Hans Rinn Norbert Hahn | Olaszország (ITA) Peter Gschnitzer Karl Brunner | Ausztria (AUT) Georg Fluckinger Karl Schrott |
1984, Szarajevó | NSZK (FRG) Hans Stangassinger Franz Wembacher | Szovjetunió (URS) Jevgenyij Belouszov Alekszandr Beljakov | NDK (GDR) Jörg Hoffmann Jochen Pietzsch |
1988, Calgary | NDK (GDR) Jörg Hoffmann Jochen Pietzsch | NDK (GDR) Stefan Krausse Jan Behrendt | NSZK (FRG) Thomas Schwab Wolfgang Staudinger |
1992, Albertville | Németország (GER) Stefan Krausse Jan Behrendt | Németország (GER) Yves Mankel Thomas Rudolph | Olaszország (ITA) Hansjörg Raffl Norbert Huber |
1994, Lillehammer | Olaszország (ITA) Kurt Brugger Wilfried Huber | Olaszország (ITA) Hansjörg Raffl Norbert Huber | Németország (GER) Stefan Krausse Jan Behrendt |
1998, Nagano | Németország (GER) Stefan Krausse Jan Behrendt | Egyesült Államok (USA) Chris Thorpe Gordon Sheer | Egyesült Államok (USA) Mark Grimmette Brian Martin |
2002, Salt Lake City | Németország (GER) Patric Leitner Alexander Resch | Egyesült Államok (USA) Mark Grimmette Brian Martin | Egyesült Államok (USA) Chris Thorpe Clay Ives |
2006, Torino | Ausztria (AUT) Andreas Linger Wolfgang Linger | Németország (GER) André Florschütz Torsten Wustlich | Olaszország (ITA) Gerhard Plankensteiner Oswald Haselrieder |
2010, Vancouver | Ausztria (AUT) Andreas Linger Wolfgang Linger | Lettország (LAT) Andris Šics Juris Šics | Németország (GER) Patric Leitner Alexander Resch |
2014, Szocsi | Németország (GER) Tobias Arlt Tobias Wendl | Ausztria (AUT) Andreas Linger Wolfgang Linger | Lettország (LAT) Andris Šics Juris Šics |
2018, Phjongcshang | Németország (GER) Tobias Wendl Tobias Arlt | Ausztria (AUT) Peter Penz Georg Fischler | Németország (GER) Toni Eggert Sascha Benecken |
2022, Peking | Németország (GER) Tobias Wendl Tobias Arlt | Németország (GER) Toni Eggert Sascha Benecken | Ausztria (AUT) Thomas Steu Lorenz Koller |
Vegyes váltó
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
2014, Szocsi | Németország (GER) Natalie Geisenberger Felix Loch Tobias Wendl Tobias Arlt | Oroszország (RUS) Tatyjana Ivanova Albert Gyemcsenko Alekszandr Gyenyiszjev Vlagyiszlav Antonov | Lettország (LAT) Elīza Tīruma Mārtiņš Rubenis Andris Šics Juris Šics |
2018, Phjongcshang | Németország (GER) Natalie Geisenberger Johannes Ludwig Tobias Wendl Tobias Arlt | Kanada (CAN) Alex Gough Samuel Edney Tristan Walker Justin Snith | Ausztria (AUT) Madeleine Egle David Gleirscher Peter Penz Georg Fischler |
2022, Peking | Németország (GER) Natalie Geisenberger Johannes Ludwig Tobias Wendl Tobias Arlt | Ausztria (AUT) Madeleine Egle Wolfgang Kindl Thomas Steu Lorenz Koller | Lettország (LAT) Elīza Tīruma Kristers Aparjods Mārtiņš Bots Roberts Plūme |
Források
- Luge (angol nyelven). olympedia.org. (Hozzáférés: 2022. január 19.)
- Olimpiaportál • összefoglaló, színes tartalomajánló lap