Bola baling di Sukan Olimpik Musim Panas 2020
Bola baling di Sukan Olimpik XXXII | |
---|---|
Tempat | Gimnasium Nasional Yoyogi |
Tarikh | 24 Julai – 8 Ogos 2021 |
Bil. acara | 2 |
Pasukan | 24 |
Bola baling di Sukan Olimpik Musim Panas 2020 telah diadakan pada 24 Julai hingga 8 Ogos 2021 di Gimnasium Nasional Yoyogi di Tokyo.
Pada mulanya perlawanan ini dijadualkan berlangsung pada tahun 2020, namun pada 24 Mac 2020, perlawanan ini telah ditangguhkan ke tahun 2021 akibat Pandemik COVID-19.[1]
Acara
Dua acara telah dipertandingkan dalam perlawanan ini;
- Bola baling lelaki (12 pasukan)
- Bola baling wanita (12 pasukan)
Kelayakan
Kelayakan lelaki
Kelayakan | Tarikh | Tuan rumah | Kuota | Layak |
---|---|---|---|---|
Negara tuan rumah | — | — | 1 | Jepun |
Kejohanan Dunia 2019 | 10 - 27 Januari 2019 | Denmark Jerman | 1 | Denmark |
Sukan Pan Amerika 2019 | 31 Julai - 5 Ogos 2019 | Lima | 1 | Argentina |
Acara Kelayakan Lelaki Asia AHF | 17 - 26 Oktober 2019 | Doha | 1 | Bahrain |
Kejohanan Eropah 2020 | 10 - 26 Januari 2020 | Austria Norway Sweden | 1 | Sepanyol |
Kejohanan Afrika 2020 | 16 - 26 Januari 2020 | Tunisia | 1 | Mesir |
Perlawanan Kelayakan Olimpik Lelaki IHF 2020 | 12 - 14 Mac 2021 | Podgorica | 2 | Brazil Norway |
Montpellier | 2 | Perancis Portugal | ||
Berlin | 2 | Jerman Sweden | ||
Jumlah | 12 |
Kelayakan wanita
Kelayakan | Tarikh | Tuan rumah | Kuota | Layak |
---|---|---|---|---|
Negara tuan rumah | — | — | 1 | Jepun |
Kejohanan Eropah 2018 | 29 November - 16 Disember 2018 | Perancis | 1 | Perancis |
Sukan Pan Amerika 2019 | 24 - 30 Julai 2019 | Lima | 1 | Brazil |
Perlawanan Kelayakan Asia 2019 | 23 - 29 September 2019 | Chuzhou | 1 | Korea Selatan |
Perlawanan Kelayakan Afrika 2019 | 26 - 29 September 2019 | Dakar | 1 | Angola |
Kejohanan Dunia 2019 | 29 November - 15 Disember 2019 | Jepun | 1 | Belanda |
Perlawanan Kelayakan Olimpik Wanita IHF 2020 | 19 - 21 Mac 2021 | Llíria | 2 | Sepanyol Sweden |
Győr | 2 | Hungary ROC | ||
Podgorica | 2 | Montenegro Norway | ||
Jumlah | 12 |
Jadual
PK | Peringkat kumpulan | ¼ | Suku akhir | ½ | Separuh akhir | G | Penentuan pingat gangsa | E | Penentuan pingat emas |
Tarikh Acara | Sab 24 | Aha 25 | Isn 26 | Sel 27 | Rab 28 | Kha 29 | Jum 30 | Sab 31 | Aha 1 | Isn 2 | Sel 3 | Rab 4 | Kha 5 | Jum 6 | Sab 7 | Aha 8 | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Perlawanan lelaki | PK | PK | PK | PK | PK | ¼ | ½ | G | E | |||||||||
Perlawanan wanita | PK | PK | PK | PK | PK | ¼ | ½ | G | E |
Pungutan pingat
Jadual pingat
Kedudukan | NOC | Emas | Perak | Gangsa | Jumlah |
---|---|---|---|---|---|
1 | Perancis | 2 | 0 | 0 | 2 |
2 | Denmark | 0 | 1 | 0 | 1 |
ROC | 0 | 1 | 0 | 1 | |
4 | Norway | 0 | 0 | 1 | 1 |
Sepanyol | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Jumlah (5 NOC) | 2 | 2 | 2 | 6 |
Pemenang pingat
Acara | Emas | Perak | Gangsa |
Perlawanan lelaki | Perancis Luc Abalo Hugo Descat Ludovic Fabregas Yann Genty Vincent Gérard Michaël Guigou Luka Karabatic Nikola Karabatić Romain Lagarde Kentin Mahé Dika Mem Timothey N'Guessan Valentin Porte Nedim Remili Melvyn Richardson Nicolas Tournat | Denmark Lasse Andersson Mathias Gidsel Jóhan Hansen Mikkel Hansen Jacob Holm Emil Jakobsen Niklas Landin Jacobsen Magnus Landin Jacobsen Mads Mensah Larsen Kevin Møller Henrik Møllgaard Morten Olsen Magnus Saugstrup Lasse Svan Henrik Toft Hansen | Sepanyol Julen Aguinagalde Rodrigo Corrales Alex Dujshebaev Raúl Entrerríos Ángel Fernández Adrià Figueras Antonio García Robledo Aleix Gómez Gedeón Guardiola Eduardo Gurbindo Jorge Maqueda Viran Morros Gonzalo Pérez de Vargas Miguel Sánchez-Migallón Daniel Sarmiento Ferran Solé |
Perlawanan wanita | Perancis Méline Nocandy Blandine Dancette Pauline Coatanea Chloé Valentini Allison Pineau Coralie Lassource Grâce Zaadi Deuna Amandine Leynaud Kalidiatou Niakaté Cléopatre Darleux Océane Sercien-Ugolin Laura Flippes Béatrice Edwige Pauletta Foppa Estelle Nze Minko Alexandra Lacrabère | ROC Anna Sedoykina Polina Kuznetsova Polina Gorshkova Daria Dmitrieva Anna Sen Anna Vyakhireva Polina Vedekhina Vladlena Bobrovnikova Kseniya Makeyeva Elena Mikhaylichenko Olga Fomina Ekaterina Ilina Yulia Managarova Antonina Skorobogatchenko Victoriya Kalinina | Norway Henny Reistad Veronica Kristiansen Marit Malm Frafjord Stine Skogrand Nora Mørk Stine Bredal Oftedal Silje Solberg Kari Brattset Dale Katrine Lunde Marit Røsberg Jacobsen Camilla Herrem Sanna Solberg-Isaksen Kristine Breistøl Marta Tomac Vilde Johansen |
Keputusan akhir
Perlawanan lelaki
Ked. | Pasukan[4] |
---|---|
Perancis | |
Denmark | |
Sepanyol | |
4 | Mesir |
5 | Sweden |
6 | Jerman |
7 | Norway |
8 | Bahrain |
9 | Portugal |
10 | Brazil |
11 | Jepun |
12 | Argentina |
Perlawanan wanita
Ked. | Pasukan[5] |
---|---|
Perancis | |
ROC | |
Norway | |
4 | Sweden |
5 | Belanda |
6 | Montenegro |
7 | Hungary |
8 | Korea Selatan |
9 | Sepanyol |
10 | Angola |
11 | Brazil |
12 | Jepun |
Rujukan
- ^ "Joint Statement from the International Olympic Committee and the Tokyo 2020 Organising Committee". Olympics (dalam bahasa Inggeris). 24 Mac 2020.
- ^ "Schedule – Handball Tokyo 2020 Olympics". Olympian Database. Dicapai pada 8 Mac 2020.
- ^ "Handball Competition Schedule". Tokyo 2020. Dicapai pada 8 Mac 2020.
- ^ "Tournament Summary" (PDF). olympics.com. Diarkibkan daripada yang asal (PDF) pada 2021-08-01. Dicapai pada 1 Ogos 2021.
- ^ "Tournament Summary" (PDF). olympics.com. Diarkibkan daripada yang asal (PDF) pada 2021-08-01. Dicapai pada 8 Ogos 2021.