Liga Europa UEFA 2013–14Perincian kejohanan |
---|
Tarikh | 2 Julai – 29 Ogos 2013 (kelayakan) 19 September 2013 – 14 Mei 2014 (persaingan sebenar) |
---|
Pasukan | 48+8 (persaingan sebenar) 161+33 (jumlah) (dari 53 persatuan) |
---|
Kedudukan Akhir |
---|
Juara | Sevilla (Kejuaraan Ke-3) |
---|
Naib Juara | Benfica |
---|
Statistik kejohanan |
---|
Jumlah perlawanan | 205 |
---|
Jaringan gol | 475 (2.32 per perlawanan) |
---|
Kehadiran | 3,411,208 (16,640 per perlawanan) |
---|
Penjaring terbanyak | Jonathan Soriano (8 goal) |
---|
← 2012–13 2014–15 → |
Liga Europa UEFA 2013–14 merupakan musim ke-43 kejohanan kelab bola sepak Eropah tahap dua yang dianjurkan oleh UEFA, dan musim ke-5 kerana ia telah dinamakan semula dari Piala UEFA dengan Liga Europa UEFA.
Pusingan Akhir Liga Europa UEFA 2014 antara Sevilla dan Benfica di Stadium Juventus di Turin, Itali,[1] Sevilla menjadi juara menerusi sepakan penalti, merupakan kejuaraaan ke-3 dalam Piala UEFA / Liga Europa. [2] Chelsea merupakan juara bertahan, tetapi tidak mempertahankan kejuaraaan mereka kerana mereka telah layak ke pusigan kalah mati Liga Juara-Juara UEFA 2013–14.
Peruntukan pasukan berdasarkan persatuan
Secara keseluruhan kejohanan ini diikuti oleh 194 kelab dari 53 daripada 54 persatuan bola sepak anggota UEFA (selain Gilbratar yang baru akan mengikuti pertandingan pada musim 2014-15 selepas keanggotaannya diterima pada Mei 2013).[3][4] Berikut ini adalah skim kelayakan untuk Liga Europa UEFA 2013-14:[5]
- Persatuan peringkat 1-6 masing masing memperoleh tiga tempat di kelayakan
- Persatuan peringkat 7-9 masing masing memperoleh empat tempat di kelayakan
- Persatuan peringkat 10-51 masing masing memperoleh tiga tempat di kelayakan (selain Liechtenstein, yang hanya satu pasukan juara piala kebangsaan, kerana tidak menyelenggarakan liga domestik)
- Persatuan peringkat 51-53 masing masing memperoleh dua tempat di kelayakan
- Tiga persatuan peringkat tertinggi pada ranking Fair Play UEFA juga memperoleh tambahan satu tempat (Finland, Sweden dan Norway)
- Disamping itu ada 33 kelab yang akan bergabung kemudian setelah mereka tersingkir dari Liga Juara-Juara UEFA 2013-14.
Peringkat persatuan
Peruntukan peserta diambil kira berdasarkan pekali liga pada tahun 2012, di mana perkiraan berdasarkan prestasi masing-masing kelab dalam pertandingan Eropah dibawah UEFA sepanjang musim 2007-08 hingga 2011-12.[6][7]
Selain daripada peruntukan berdasarkan pekali negara, persatuan mungkin mempunyai pasukan tambahan yang mengambil bahagian dalam Liga Europa, seperti yang dinyatakan di bawah:
- (FP) – Tambahan tempat bagi pasukan Fair Play (Sweden, Norway, Finland)[8]
- (UCL) – Tambahan tempat yang berasal dari Liga Juara-Juara UEFA.
Rank | Persatuan | pekali | Pasukan | Nota | 1 | England | 84.410 | 3 | | 2 | Sepanyol | 84.186 | | 3 | Jerman | 75.186 | | 4 | Itali | 59.981 | +2(UCL) | 5 | Portugal | 55.346 | +3(UCL) | 6 | Perancis | 54.178 | +1(UCL) | 7 | Rusia | 47.832 | 4 | | 8 | Belanda | 45.515 | +2(UCL) | 9 | Ukraine | 45.133 | +1(UCL) | 10 | Greece | 37.100 | 3 | +1(UCL) | 11 | Turki | 34.050 | | 12 | Belgium | 32.400 | +1(UCL) | 13 | Denmark | 27.525 | +1(UCL) | 14 | Switzerland | 26.800 | +2(UCL) | 15 | Austria | 26.325 | +1(UCL) | 16 | Cyprus | 25.499 | +1(UCL) | 17 | Israel | 22.000 | +1(UCL) | 18 | Scotland | 21.141 | +1(UCL) | | Rank | Persatuan | Pekali | Pasukan | Nota | 19 | Republik Czech | 20.350 | 3 | +1(UCL) | 20 | Poland | 19.916 | +1(UCL) | 21 | Croatia | 18.874 | +1(UCL) | 22 | Romania | 18.824 | | 23 | Belarus | 18.208 | | 24 | Sweden | 15.900 | +1(FP) +1(UCL) | 25 | Slovakia | 14.874 | | 26 | Norway | 14.675 | +1(FP) +1(UCL) | 27 | Serbia | 14.250 | +1(UCL) | 28 | Bulgaria | 14.250 | +1(UCL) | 29 | Hungary | 9.750 | | 30 | Finland | 9.133 | +1(FP) | 31 | Georgia | 8.666 | +1(UCL) | 32 | Bosnia dan Herzegovina | 8.416 | | 33 | Republik Ireland | 7.375 | | 34 | Slovenia | 7.124 | +1(UCL) | 35 | Lithuania | 6.875 | | 36 | Moldova | 6.749 | +1(UCL) | | Rank | Persatuan | Pekali | Pasukan | Nota | 37 | Azerbaijan | 6.207 | 3 | | 38 | Latvia | 5.874 | | 39 | Macedonia | 5.666 | | 40 | Kazakhstan | 5.333 | +1(UCL) | 41 | Iceland | 5.332 | +1(UCL) | 42 | Montenegro | 4.375 | | 43 | Liechtenstein | 4.000 | 1 | | 44 | Albania | 3.916 | 3 | +1(UCL) | 45 | Malta | 3.083 | | 46 | Wales | 2.749 | | 47 | Estonia | 2.666 | +1(UCL) | 48 | Northern Ireland | 2.583 | | 49 | Luxembourg | 2.333 | | 50 | Armenia | 2.208 | | 51 | Faroe Islands | 1.416 | | 52 | Andorra | 1.000 | 2 | | 53 | San Marino | 0.916 | | 54 | Gibraltar | 0.000 | 0 | | |
Domestik
Kerana Chelsea selaku juara bertahan menyertai Liga Juara-Juara UEFA berdasarkan hasil liga domestik, maka dilakukan perubahan berikut dilakukan sebagai pampasan dari perubahan tersebut:[9][10]
- Pemenang piala domestik dari persatuan ranking 7 (Russia) naik dari pusingan play off ke peringkat kumpulan.
- Pemenang piala domestik dari persatuan ranking 16 (Cyprus) naik dari pusingan ketiga kelayakan ke pusingan play off.
- Pemenang piala domestik dari persatuan ranking 19 (Republik Czech) naik dari pusingan kedua kelayakan ke pusingan ketiga kelayakan.
- Pemenang piala domestik dari persatuan ranking 33-34 (Republik Ireland dan Slovenia) naik dari pusingan pertama kelayakan ke pusingan kedua kelayakan.
| Kelab yang langsung terlepas ke babak ini | Kelab yang terlepas dari babak sebelumnya | Kelab yang tersingkir dari Liga Juara-Juara |
Pusingan pertama kelayakan (76 pasukan) | - 19 juara liga domestik dari persatuan ranking 35-53
- 25 naib juara liga domestik dari persatuan ranking 28–53 (kecuali Liechtenstein)
- 29 tempat ketiga liga domestik dari persatuan ranking 22–51 (kecuali Liechtenstein)
- 3 kelab yang terlepas melalui rangking Fair Play
| | |
Pusingan kedua kelayakan (80 pasukan) | - 15 juara liga domestik dari persatuan ranking 20–34
- 12 naib juara liga domestik dari persatuan ranking 16–27
- 6 tempat ketiga liga domestik dari persatuan ranking 16–21
- 6 tempat keempat liga domestik dari persatuan ranking 10–15
- 3 tempat kelima liga domestik dari persatuan ranking 7–9
| - 38 pemenang dari pusingan pertama kelayakan
| |
Pusingan ketiga kelayakan (58 teams) | - 3 juara liga domestik dari persatuan ranking 17–19
- 6 tempat ketiga liga domestik dari persatuan ranking 10–15
- 3 tempat keempat liga domestik dari persatuan ranking 7–9
- 3 tempat kelima liga domestik dari persatuan ranking 4–6 (Pemenang Piala liga untuk France)
- 3 tempat keenam liga domestik dari persatuan ranking 1–3 (Pemenang Piala liga untuk England)
| - 40 pemenang dari pusingan kedua kelayakan
| |
Pusingan Play-off (62 team) | - 9 juara liga domestik dari persatuan ranking 8–16
- 3 tempat ketiga liga domestik dari persatuan ranking 7–9
- 3 tempat keempat liga domestik dari persatuan ranking 4–6
- 3 tempat kelima liga domestik dari persatuan ranking 1–3
| - 29 pemenang dari pusingan ketiga kelayakan
| - 15 kelab yang tersingkir dari pusingan ketiga kelayakan Liga Juara-Juara
|
Peringkat kumpulan (48 teams) | - 7 juara piala kebangsaan dari persatuan ranking 1–7
| - 31 pemenang dalam pusingan play-off
| - 10 kelab yang tersingkir dari pusingan play off Liga Juara-Juara
|
Pusingan kalah mati (32 teams) | | - 12 kumpulan juara dalam peringkat kumpulan
- 12 kumpulan juara dalam peringkat kumpulan
| - 8 kelab mendapat tempat ke-3 dari peringkat kumpulan Liga Juara-Juara
|
Peraturan distribusi peserta
Suatu tempat boleh dikosongkan apabila sebuah kelab terlepas ke Liga Juara-Juara dan Liga Europa, atau terlepas ke Liga Europa melalui lebih daripada satu cara. Ketika suatu tempat kosong maka dilakukan pengagihan semula dalam persatuan kebangsaan melalui kaedah-kaedah berikut:[5]
- Jika pemenang piala kebangsaan (pemenang piala kebangsaan merupakan peringkat tertinggi dalam raking Eropah) juga terlepas ke Liga Juara-Juara, maka tempatnya di Liga Europa akan kosong. Tempatnya akan digantikan oleh kelab lain dengan peraturan sebagai berikut:
- Kedudukan dua piala kebangsaan akan menggantikannya, selama dia tidak terlepas ke kejohanan Eropah, atau terlepas ke Liga Eropah melalui jalur terendah (terlepas ke pusingan paling awal), di mana kelab kelayakan Liga Eropah dibawahnya akan naik satu tempat.
- Disamping itu, maka yang terlepas adalah peringkat tertinggi di kumpulan kebangsaan yang tidak terlepas ke pertandingan Eropah dan masuk ke kelayakan Liga Eropah paling awal berbanding kelab yang kedudukan liganya lebih tinggi.
- Jika pemenang piala kebangsaan juga terlepas ke Liga Eropah melalui peringkatnya di liga kebangsaan, maka tempatnya dari kumpulan akan kosong, digantikan oleh kelab yang mempunyai kedudukan tertinggi di liga kebangsaan yang tidak terlepas ke pertandingan Eropah dan masuk ke kelayakan Liga Eropah paling awal berbanding kelab yang peringkat liganya lebih tinggi.
- Untuk persatuan yang meloloskan juara Piala Liga ke Liga Eropah maka kelab tersebut masuk ke kelayakan paling awal. Namun jika kelab tersebut terlepas melalui peringkatnya di kumpulan maka tempatnya digantikan oleh kelab yang mempunyai kedudukan tertinggi di liga kebangsaan yang tidak terlepas ke pertandingan Eropah dan masuk ke kelayakan Liga Eropah paling awal berbanding kelab yang kedudukan liganya lebih tinggi.
- Tempat bagi peringkat Fair Play diambil oleh kelab yang mempunyai kedudukan tertinggi di liga kebangsaan yang tidak terlepas ke pertandingan Eropah dan masuk ke kelayakan Liga Eropah paling awal berbanding kelab yang kedudukan liganya lebih tinggi.
Peserta
Keterangan di dalam kurungan menunjukkan sebuah kelab terlepas mengikuti Liga Eropah kali ini.[11][12]
- TH: Juara bertahan
- CW: Juara piala kebangsaan
- LC: Juara piala kelab
- (nombor): kedudukan liga
- FP: Fair play
- UCL: Tersingkir dari Liga Juara-Juara
- GS: Tempat ketiga dalam peringkat kumpulan
- PO: Kalah dalam pusigan play-off
- Q3: Kalah dalam pusingan ketiga kelayakan
Pusingan ke-32 |
Shakhtar Donetsk (UCL GS) | Benfica (UCL GS) | Basel (UCL GS) | Porto (UCL GS) |
Juventus (UCL GS) | Viktoria Plzeň (UCL GS) | Napoli (UCL GS) | Ajax (UCL GS) |
Peringkat kumpulan |
Wigan Athletic (CW) | Bordeaux (CW) | Shakhter Karagandy (UCL PO) | PSV Eindhoven (UCL PO) |
Valencia (5th) | Anzhi Makhachkala (3rd) | Legia Warsaw (UCL PO) | Fenerbahçe (UCL PO)[Note TUR] |
Freiburg (5th) | Dinamo Zagreb (UCL PO) | Lyon (UCL PO) | |
Lazio (CW) | Ludogorets Razgrad (UCL PO) | PAOK (UCL PO) |
Vitória de Guimarães (CW) | Maribor (UCL PO) | Paços de Ferreira (UCL PO) |
Pusingan Play-off |
Tottenham Hotspur (5th) | Dynamo Kyiv (3rd) | Maccabi Tel Aviv (UCL Q3) | Sheriff Tiraspol (UCL Q3) |
Real Betis (7th)[Note ESP] | Dnipro Dnipropetrovsk (4th) | Molde (UCL Q3) | Nordsjælland (UCL Q3) |
Eintracht Frankfurt (6th) | Atromitos (3rd) | Partizan (UCL Q3) | Red Bull Salzburg (UCL Q3) |
Fiorentina (4th) | Beşiktaş (3rd)[Note TUR] | Dinamo Tbilisi (UCL Q3) | PAOK (UCL Q3)[Note GRE] |
Braga (4th) | Genk (CW) | APOEL (UCL Q3) | Zulte Waregem (UCL Q3) |
Nice (4th) | Esbjerg (CW) | Elfsborg (UCL Q3) | Grasshopper (UCL Q3) |
Spartak Moscow (4th) | St. Gallen (3rd) | Skënderbeu Korçë (UCL Q3) | |
AZ (CW) | Pasching (CW) | FH (UCL Q3) |
Feyenoord (3rd) | Apollon Limassol (CW) | Nõmme Kalju (UCL Q3) |
Pusingan ketiga kelayakan |
Swansea City (LC)[Note ENG] | Saint-Étienne (LC) | Bursaspor (4th) | Hapoel Ramat Gan (CW) |
Sevilla (9th)[Note ESP] | Kuban Krasnodar (5th) | Club Brugge (3rd) | Motherwell (2nd) |
Stuttgart (CR) | Vitesse (4th) | Randers (3rd) | Jablonec (CW) |
Udinese (5th) | Metalurh Donetsk (5th) | Zürich (4th) | |
Estoril (5th) | Asteras Tripolis (4th) | Rapid Wien (3rd) |
Pusingan kedua kelayakan |
Rubin Kazan (6th) | Maccabi Haifa (2nd) | Rijeka (3rd) | Jagodina (CW) |
Utrecht (P-W) | Hapoel Tel Aviv (3rd) | Petrolul Ploiești (CW) | Red Star Belgrade (2nd) |
Chornomorets Odesa (CR) | St. Johnstone (3rd) | Pandurii Târgu Jiu (2nd) | Beroe Stara Zagora (CW) |
Xanthi (7th)[Note GRE] | Hibernian (CR) | Minsk (CW) | Debrecen (CW) |
Trabzonspor (CR) | Sparta Prague (2nd) | Shakhtyor Salihorsk (2nd) | Honka (CW) |
Standard Liège (P-W) | Slovan Liberec (3rd) | IFK Göteborg (CW) | Dila Gori (2nd) |
AaB (5th) | Lech Poznań (2nd) | Häcken (2nd) | Široki Brijeg (CW) |
Thun (5th) | Śląsk Wrocław (3rd) | Senica (2nd) | Derry City (CW)[Note IRL] |
Sturm Graz (4th) | Piast Gliwice (4th) | Trenčín (3rd) | Olimpija Ljubljana (2nd) |
Anorthosis (2nd) | Hajduk Split (CW) | Hødd (CW) | |
Omonia (3rd) | Lokomotiva (2nd) | Strømsgodset (2nd) |
Pusingan pertama kelayakan |
Astra Giurgiu (4th) | Celje (CR) | KR (CW) | Glentoran (CW) |
Dinamo Minsk (3rd) | Žalgiris Vilnius (CW) | Breiðablik (2nd) | Crusaders (2nd) |
Malmö FF (3rd) | Sūduva Marijampolė (3rd) | ÍBV (3rd) | Linfield (3rd) |
Žilina (CR) | Kruoja Pakruojis (4th) | Čelik Nikšić (3rd) | Jeunesse Esch (CW) |
Rosenborg (3rd) | Tiraspol (CW) | Rudar Pljevlja (5th)[Note MNE] | F91 Dudelange (2nd) |
Vojvodina (3rd) | Dacia Chişinău (2nd) | Mladost Podgorica (6th)[Note MNE] | Differdange 03 (4th) |
Levski Sofia (2nd) | Milsami Orhei (4th) | Vaduz (CW) | Pyunik (CW) |
Botev Plovdiv (4th)[Note BUL] | Qarabağ (2nd) | Laçi (CW) | Mika (2nd) |
Videoton (2nd) | Inter Baku (3rd) | Kukësi (2nd) | Gandzasar (3rd) |
Honvéd (3rd) | Khazar Lankaran (CR) | Teuta Durrës (3rd) | Víkingur (CW) |
Inter Turku (2nd) | Ventspils (CW) | Hibernians (CW) | ÍF (2nd) |
TPS (3rd) | Skonto (2nd) | Valletta (3rd) | HB (3rd) |
Torpedo Kutaisi (3rd) | Liepājas Metalurgs (4th) | Sliema Wanderers (4th) | UE Santa Coloma (CW) |
Chikhura Sachkhere (CR) | Teteks (CW) | Prestatyn Town (CW) | FC Santa Coloma (2nd) |
Sarajevo (2nd) | Metalurg Skopje (2nd) | Airbus UK Broughton (2nd) | La Fiorita (CW) |
Zrinjski Mostar (9th)[Note BIH] | Turnovo (3rd) | Bala Town (P-W) | Libertas (2nd) |
Drogheda United (2nd) | Astana (CW) | Flora Tallinn (CW) | Gefle (FP)[13] |
St Patrick's Athletic (3rd) | Irtysh Pavlodar (2nd) | Levadia Tallinn (2nd) | Tromsø (FP)[14] |
Domžale (3rd) | Aktobe (3rd) | Narva Trans (4th) | Mariehamn (FP)[15] |
6 pasukan mengambil bahagian dalam pertandingan ini dan tidak bermain di divisyen teratas. Antaranya ialah: Hapoel Ramat Gan (Israel), Hødd (Norway), Pasching (Austria), Teteks (Macedonia), Vaduz (Switzerland) and Wigan Athletic (England).
- Nota
- ^ Bosnia and Herzegovina (BIH): Borac Banja Luka, the third-placed team of the 2012–13 Premier League of Bosnia and Herzegovina, would have qualified for the Europa League first qualifying round, but failed to obtain a UEFA license.[16] As a result, the berth was given to Zrinjski Mostar, the ninth-placed team of the league, which were the highest-placed team with a UEFA license not yet qualified.
- ^ Bulgaria (BUL): CSKA Sofia, the third-placed team of the 2012–13 A PFG, would have qualified for the Europa League first qualifying round, but failed to obtain a UEFA license, due to high financial debts and the following announcement of the club going in bankruptcy.[17] As a result, the berth was given to Botev Plovdiv, the fourth-placed team of the league.
- ^ England (ENG): Swansea City are a club based in Wales, but participate in the Europa League through one of the berths for England as they won the 2012–13 Football League Cup (any coefficient points they earn count toward England and not Wales).
- ^ a b Greece (GRE):
- PAS Giannina, the fifth-placed team of the 2012–13 Superleague Greece, would have qualified for the Europa League second qualifying round, but failed to obtain a UEFA license.[18] As a result, the berth was given to Xanthi, the seventh-placed team of the league, since Panathinaikos, the sixth-placed team of the league, also failed to obtain a UEFA license.[19]
- On 14 August 2013, Metalist Kharkiv were disqualified from the 2013–14 UEFA club competitions because of previous match-fixing.[20] UEFA decided to replace Metalist Kharkiv in the Champions League play-off round with PAOK, who were eliminated by Metalist Kharkiv in the third qualifying round.[21]
- ^ a b Montenegro (MNE): Budućnost Podgorica and Grbalj, the winners of the 2012–13 Montenegrin Cup and the fourth-placed team of the 2012–13 Montenegrin First League respectively, would have qualified for the Europa League first qualifying round, but failed to obtain a UEFA license.[22] As a result, the berths were given to Rudar Pljevlja and Mladost Podgorica, the fifth- and sixth-placed teams of the league.
- ^ Republic of Ireland (IRL): Derry City are a club based in Northern Ireland, but participate in the Europa League through one of the berths for Republic of Ireland as they won the 2012 FAI Cup (any coefficient points they earn count toward Republic of Ireland and not Northern Ireland).
- ^ a b Spain (ESP): Málaga, the sixth-placed team of the 2012–13 La Liga, would have qualified for the Europa League play-off round, but were banned by UEFA from participating due to violations of UEFA Financial Fair Play Regulations.[23] As a result, Real Betis, the seventh-placed team of the league, entered the play-off round instead of the third qualifying round, and the third qualifying round berth was given to Sevilla, the ninth-placed team of the league, since Rayo Vallecano, the eighth-placed team of the league, failed to obtain a UEFA license.[24] Málaga appealed their ban to the Court of Arbitration for Sport, but it was denied.[25]
- ^ a b Turkey (TUR): On 25 June 2013, Beşiktaş and Fenerbahçe were banned by UEFA from the 2013–14 UEFA club competitions because of the 2011 Turkish sports corruption scandal.[26][27] They appealed the ban to the Court of Arbitration for Sport, and on 18 July 2013 it was ruled that the ban should be temporarily lifted and they should be included in the qualifying round draws of the Champions League and Europa League, until the final decision to be made before the end of August 2013.[28][29][30] Fenerbahçe competed in the Champions League qualifying rounds and lost in the play-off round, while Beşiktaş competed in the Europa League play-off round and won. On 28 and 30 August 2013, the Court of Arbitration for Sport upheld UEFA's ban on Fenerbahçe and Beşiktaş respectively, meaning the two clubs were banned from the 2013–14 UEFA Europa League.[31][32][33] UEFA decided to replace Beşiktaş in the Europa League group stage with Tromsø, who were eliminated by Beşiktaş in the play-off round,[34] while a draw was held to select a team to replace Fenerbahçe among the teams eliminated in the play-off round,[35] and was won by APOEL.[36]
Jadual pengundian dan perlawanan
Seluruh pengundian dilakukan di Markas UEFA di Nyon, Switzerland kecuali disebutkan lain.[9]
Peringkat | Pusingan | Tarikh undian | Pusingan pertama | Pusingan kedua |
Kelayakan | Pusingan pertama kelayakan | 24 Jun 2013 | 4 Julai 2013 | 11 Julai 2013 |
Pusingan kedua kelayakan | 18 Julai 2013 | 25 Julai 2013 |
Pusingan ketiga kelayakan | 19 Julai 2013 | 1 Ogos 2013 | 8 Ogos 2013 |
Play-off | Pusingan Play-off | 9 Ogos 2013 | 22 Ogos 2013 | 29 Ogos 2013 |
Peringkat kumpulan | Perlawanan 1 | 30 Ogos 2013 (Monaco) | 19 September 2013 |
Perlawanan 2 | 3 Oktober 2013 |
Perlawanan 3 | 24 Oktober 2013 |
Perlawanan 4 | 7 November 2013 |
Perlawanan 5 | 28 November 2013 |
Perlawanan 6 | 12 Disember 2013 |
Pusingan kalah mati | Pusingan ke 32 | 16 Disember 2013 | 20 Februari 2014 | 27 Februari 2014 |
Pusingan ke 16 | 13 Mac 2014 | 20 Mac 2014 |
Suku akhir | 21 Mac 2014 | 3 April 2014 | 10 April 2014 |
Separuh akhir | 11 April 2014 | 24 April 2014 | 1 May 2014 |
Akhir | 14 Mei 2014 di Stadium Juventus, Turin |
Perlawanan pada pusingan kelayakan, play off dan gugur boleh dimainkan pada Selasa atau Rabu daripada hari Khamis dengan memperhatikan terjadinya konflik penjadualan.
Pusingan kelayakan
Pada pusingan kelayakan dan play off, setiap kelab dibahagikan menjadi pilihan dan non-pilihan berdasarkan koefisien kelab tahun 2013,[37][38][39] yang kemudian diundi untuk melakukan sepasang pertandingan kandang lawan. Kelab dari satu persatuan tidak akan dipertemukan satu sama lain.
Pusingan pertama kelayakan
Pasukan #1 | Agg. | Pasukan #2 | Tempat sendiri | Tempat lawan |
Víkingur | 2–1 | Inter Turku | 1–1 | 1–0 |
Žalgiris Vilnius | 4–3 | St Patrick's Athletic | 2–2 | 2–1 |
Airbus UK Broughton | 1–1 (a) | Ventspils | 1–1 | 0–0 |
Narva Trans | 1–8 | Gefle | 0–3 | 1–5 |
KR | 3–0 | Glentoran | 0–0 | 3–0 |
Chikhura Sachkhere | 1–1 (a) | Vaduz | 0–0 | 1–1 |
Milsami Orhei | 1–0 | F91 Dudelange | 1–0 | 0–0 |
Metalurg Skopje | 0–2 | Qarabağ | 0–1 | 0–1 |
Videoton | 2–2 (a)[A] | Mladost Podgorica | 2–1 | 0–1 |
Flora Tallinn | 1–1 (a) | Kukësi | 1–1 | 0–0 |
Teteks | 1–2 | Pyunik | 1–1 | 0–1 |
Teuta Durrës | 3–3 (a) | Dacia Chişinău | 3–1 | 0–2 |
Sarajevo | 3–1[A] | Libertas | 1–0 | 2–1 |
Sliema Wanderers | 1–2 | Khazar Lankaran | 1–1 | 0–1 |
Levski Sofia | 0–2 | Irtysh Pavlodar | 0–0 | 0–2 |
Hibernians | 3–7 | Vojvodina | 1–4 | 2–3 |
Astana | 0–6 | Botev Plovdiv | 0–1 | 0–5 |
UE Santa Coloma | 1–4 | Zrinjski Mostar | 1–3 | 0–1 |
Domžale | 0–3 | Astra Giurgiu | 0–1 | 0–2 |
Rudar Pljevlja | 2–1 | Mika | 1–0 | 1–1 |
Breiðablik | 4–0[A] | FC Santa Coloma | 4–0 | 0–0 |
Drogheda United | 0–2 | Malmö FF | 0–0 | 0–2 |
Inter Baku | 3–1[A] | Mariehamn | 1–1 | 2–0 |
ÍF | 0–5 | Linfield | 0–2 | 0–3 |
Prestatyn Town | 3–3 (4–3 p) | Liepājas Metalurgs | 1–2 | 2–1 (s.m.t.) |
Tromsø | 3–2[A] | Celje | 1–2 | 2–0 |
Tiraspol | 1–1 (2–4 p) | Skonto | 0–1 | 1–0 (s.m.t.) |
Crusaders | 3–9 | Rosenborg | 1–2 | 2–7 |
ÍBV | 2–1 | HB | 1–1 | 1–0 |
Jeunesse Esch | 3–2 | TPS | 2–0 | 1–2 |
Bala Town | 2–3 | Levadia Tallinn | 1–0 | 1–3 |
Kruoja Pakruojis | 0–8 | Dinamo Minsk | 0–3 | 0–5 |
La Fiorita | 0–4 | Valletta | 0–3 | 0–1 |
Laçi | 1–3 | Differdange 03 | 0–1 | 1–2 |
Gandzasar | 2–4 | Aktobe | 1–2 | 1–2 |
Čelik Nikšić | 1–13 | Honvéd | 1–4 | 0–9 |
Torpedo Kutaisi | 3–6 | Žilina | 0–3 | 3–3 |
Sūduva Marijampolė | 4–4 (4–5 p)[A] | Turnovo | 2–2 | 2–2 (s.m.t.) |
- Nota
- ^ a b c d e f Order of legs reversed after original draw.
Pusingan kedua kelayakan
Pasukan #1 | Agg. | Pasukan #2 | Tempat sendiri | Tempat lawan |
Sparta Prague | 2–3[B] | Häcken | 2–2 | 0–1 |
Kukësi | 3–2[B] | Sarajevo | 3–2 | 0–0 |
Thun | 5–1 | Chikhura Sachkhere | 2–0 | 3–1 |
Xanthi | 2–2 (a) | Linfield | 0–1 | 2–1 (s.m.t.) |
Hødd | 1–2 | Aktobe | 1–0 | 0–2 |
Dila Gori | 3–0 | AaB | 3–0 | 0–0 |
Maccabi Haifa | 10–0 | Khazar Lankaran | 2–0 | 8–0 |
Hajduk Split | 3–2 | Turnovo | 2–1 | 1–1 |
Ventspils | 5–1 | Jeunesse Esch | 1–0 | 4–1 |
Astra Giurgiu | 3–2 | Omonia | 1–1 | 2–1 |
Skonto | 2–2 (a) | Slovan Liberec | 2–1 | 0–1 |
Levadia Tallinn | 0–4[B] | Pandurii Târgu Jiu | 0–0 | 0–4 |
Śląsk Wrocław | 6–2 | Rudar Pljevlja | 4–0 | 2–2 |
Malmö FF | 9–0 | Hibernian | 2–0 | 7–0 |
Jagodina | 2–4 | Rubin Kazan | 2–3 | 0–1 |
Strømsgodset | 5–2 | Debrecen | 2–2 | 3–0 |
Petrolul Ploiești | 7–0 | Víkingur | 3–0 | 4–0 |
Rijeka | 8–0 | Prestatyn Town | 5–0 | 3–0 |
Žalgiris Vilnius | 3–1 | Pyunik | 2–0 | 1–1 |
Beroe Stara Zagora | 3–6 | Hapoel Tel Aviv | 1–4 | 2–2 |
Honka | 2–5 | Lech Poznań | 1–3 | 1–2 |
Red Star Belgrade | 2–0 | ÍBV | 2–0 | 0–0 |
Shakhtyor Salihorsk | 2–2 (2–4 p) | Milsami Orhei | 1–1 | 1–1 (s.m.t.) |
Vojvodina | 5–1 | Honvéd | 2–0 | 3–1 |
Olimpija Ljubljana | 3–3 (a) | Žilina | 3–1 | 0–2 |
Tromsø | 2–1[B] | Inter Baku | 2–0 | 0–1 |
Chornomorets Odesa | 3–2 | Dacia Chişinău | 2–0 | 1–2 |
IFK Göteborg | 1–2 | Trenčín | 0–0 | 1–2 |
Dinamo Minsk | 4–4 (a) | Lokomotiva | 1–2 | 3–2 |
KR | 2–6 | Standard Liège | 1–3 | 1–3 |
Zrinjski Mostar | 1–3 | Botev Plovdiv | 1–1 | 0–2 |
Qarabağ | 4–3 | Piast Gliwice | 2–1 | 2–2 (s.m.t.) |
Rosenborg | 1–2 | St. Johnstone | 0–1 | 1–1 |
Trabzonspor | 7–2 | Derry City | 4–2 | 3–0 |
Valletta | 1–3 | Minsk | 1–1 | 0–2 |
Mladost Podgorica | 3–2[B] | Senica | 2–2 | 1–0 |
Anorthosis | 3–4 | Gefle | 3–0 | 0–4 |
Breiðablik | 1–0[B] | Sturm Graz | 0–0 | 1–0 |
Irtysh Pavlodar | 3–4 | Široki Brijeg | 3–2 | 0–2 |
Differdange 03 | 5–4 | Utrecht | 2–1 | 3–3 |
- Nota
- ^ a b c d e f Order of legs reversed after original draw.
Pusingan ketiga kelayakan
Pasukan #1 | Agg. | Pasukan #2 | Tempat sendiri | Tempat lawan |
Chornomorets Odesa | 3–1 | Red Star Belgrade | 3–1 | 0–0 |
Široki Brijeg | 1–7 | Udinese | 1–3 | 0–4 |
Ventspils | 0–3 | Maccabi Haifa | 0–0 | 0–3 |
Dinamo Minsk | 0–1 | Trabzonspor | 0–1 | 0–0 |
Śląsk Wrocław | 4–3 | Club Brugge | 1–0 | 3–3 |
Trenčín | 3–5 | Astra Giurgiu | 1–3 | 2–2 |
Swansea City | 4–0 | Malmö FF | 4–0 | 0–0 |
Petrolul Ploiești | 3–2 | Vitesse | 1–1 | 2–1 |
Slovan Liberec | 4–2 | Zürich | 2–1 | 2–1 |
Aktobe | 1–1 (2–1 p) | Breiðablik | 1–0 | 0–1 (s.m.t.) |
Randers | 1–4 | Rubin Kazan | 1–2 | 0–2 |
Žalgiris Vilnius | 2–2 (a) | Lech Poznań | 1–0 | 1–2 |
Sevilla | 9–1 | Mladost Podgorica | 3–0 | 6–1 |
Hajduk Split | 0–2 | Dila Gori | 0–1 | 0–1 |
Kukësi | 2–1 | Metalurh Donetsk | 2–0 | 0–1 |
Pandurii Târgu Jiu | 3–2 | Hapoel Tel Aviv | 1–1 | 2–1 |
Tromsø | 1–1 (4–3 p) | Differdange 03 | 1–0 | 0–1 (s.m.t.) |
Motherwell | 0–3 | Kuban Krasnodar | 0–2 | 0–1 |
Saint-Étienne | 6–0 | Milsami Orhei | 3–0 | 3–0 |
Jablonec | 5–2 | Strømsgodset | 2–1 | 3–1 |
Qarabağ | 3–0 | Gefle | 1–0 | 2–0 |
Rijeka | 3–2 | Žilina | 2–1 | 1–1 |
Asteras Tripolis | 2–4 | Rapid Wien | 1–1 | 1–3 |
Botev Plovdiv | 1–1 (a) | Stuttgart | 1–1 | 0–0 |
Estoril | 1–0 | Hapoel Ramat Gan | 0–0 | 1–0 |
Vojvodina | 5–2 | Bursaspor | 2–2 | 3–0 |
Xanthi | 2–4 | Standard Liège | 1–2 | 1–2 |
Häcken | 1–3 | Thun | 1–2 | 0–1 |
Minsk | 1–1 (3–2 p) | St. Johnstone | 0–1 | 1–0 (s.m.t.) |
Pusingan Play-off
Pasukan #1 | Agg. | Pasukan #2 | Tempat sendiri | Tempat lawan |
Kuban Krasnodar | 3–1 | Feyenoord | 1–0 | 2–1 |
Zulte Waregem | 3–2 | APOEL | 1–1 | 2–1 |
Rapid Wien | 4–0 | Dila Gori | 1–0 | 3–0 |
Tromsø | 2–3 | Beşiktaş | 2–1 | 0–2 |
Pandurii Târgu Jiu | 2–1 | Braga | 0–1 | 2–0 (s.m.t.) |
Apollon Limassol | 2–1 | Nice | 2–0 | 0–1 |
Aktobe | 3–8 | Dynamo Kyiv | 2–3 | 1–5 |
Swansea City | 6–3 | Petrolul Ploiești | 5–1 | 1–2 |
Atromitos | 3–3 (a) | AZ | 1–3 | 2–0 |
FH | 2–7 | Genk | 0–2 | 2–5 |
Elfsborg | 2–1 | Nordsjælland | 1–1 | 1–0 |
Sevilla | 9–1[C] | Śląsk Wrocław | 4–1 | 5–0 |
Red Bull Salzburg | 7–0 | Žalgiris Vilnius | 5–0 | 2–0 |
Qarabağ | 1–4 | Eintracht Frankfurt | 0–2 | 1–2 |
Minsk | 1–5 | Standard Liège | 0–2 | 1–3 |
Jablonec | 1–8 | Real Betis | 1–2 | 0–6 |
Rijeka | 4–3 | Stuttgart | 2–1 | 2–2 |
Chornomorets Odesa | 1–1 (7–6 p) | Skënderbeu Korçë | 1–0 | 0–1 (s.m.t.) |
Maccabi Tel Aviv | w/o[D] | PAOK | Cancelled | Cancelled |
St. Gallen | 5–3 | Spartak Moscow | 1–1 | 4–2 |
Molde | 0–5 | Rubin Kazan | 0–2 | 0–3 |
Vojvodina | 2–3 | Sheriff Tiraspol | 1–1 | 1–2 |
Kukësi | 1–5[C] | Trabzonspor | 0–2 | 1–3 |
Esbjerg | 5–3 | Saint-Étienne | 4–3 | 1–0 |
Grasshopper | 2–2 (a) | Fiorentina | 1–2 | 1–0 |
Maccabi Haifa | 3–1 | Astra Giurgiu | 2–0 | 1–1 |
Udinese | 2–4 | Slovan Liberec | 1–3 | 1–1 |
Dinamo Tbilisi | 0–8 | Tottenham Hotspur | 0–5 | 0–3 |
Estoril | 4–1 | Pasching | 2–0 | 2–1 |
Nõmme Kalju | 1–5 | Dnipro Dnipropetrovsk | 1–3 | 0–2 |
Partizan | 1–3 | Thun | 1–0 | 0–3 |
- Nota
- ^ a b Order of legs reversed after original draw.
- ^ On 14 August 2013, Metalist Kharkiv were disqualified from the 2013–14 UEFA club competitions because of previous match-fixing.[20] UEFA decided to replace Metalist Kharkiv in the Champions League play-off round with PAOK, who were eliminated by Metalist Kharkiv in the third qualifying round.[21] Thus, Maccabi Tel Aviv, the opponent of PAOK in the Europa League play-off round, qualified directly for the Europa League group stage.
Peringkat kumpulan
Key to colours in group tables |
Kumpulan yang menang dan tempat ke-2 layak pergi ke pusingan ke-32 |
Kumpulan A
Pasukan | BP | M | S | K | JG | GB | PG | Mt | Valencia | 6 | 4 | 1 | 1 | 12 | 7 | +5 | 13 | Swansea City | 6 | 2 | 2 | 2 | 6 | 4 | +2 | 8 | Kuban Krasnodar | 6 | 1 | 3 | 2 | 7 | 7 | 0 | 6 | St. Gallen | 6 | 2 | 0 | 4 | 6 | 13 | −7 | 6 | | |
Kumpulan B
Pasukan | BP | M | S | K | JG | GB | PG | Mt | Ludogorets Razgrad | 6 | 5 | 1 | 0 | 11 | 2 | +9 | 16 | Chornomorets Odesa | 6 | 3 | 1 | 2 | 6 | 6 | 0 | 10 | PSV Eindhoven | 6 | 2 | 1 | 3 | 4 | 5 | −1 | 7 | Dinamo Zagreb | 6 | 0 | 1 | 5 | 3 | 11 | −8 | 1 | | | CHO | DIN | LUD | PSV | Chornomorets Odesa | — | 2–1 | 0–1 | 0–2 | Dinamo Zagreb | 1–2 | — | 1–2 | 0–0 | Ludogorets Razgrad | 1–1 | 3–0 | — | 2–0 | PSV Eindhoven | 0–1 | 2–0 | 0–2 | — | |
Kumpulan C
Pasukan | BP | M | S | K | JG | GB | PG | Mt | Red Bull Salzburg | 6 | 6 | 0 | 0 | 15 | 3 | +12 | 18 | Esbjerg | 6 | 4 | 0 | 2 | 8 | 8 | 0 | 12 | Elfsborg | 6 | 1 | 1 | 4 | 5 | 10 | −5 | 4 | Standard Liège | 6 | 0 | 1 | 5 | 6 | 13 | −7 | 1 | | | ELF | ESB | SAL | STA | Elfsborg | — | 1–2 | 0–1 | 1–1 | Esbjerg | 1–0 | — | 1–2 | 2–1 | Red Bull Salzburg | 4–0 | 3–0 | — | 2–1 | Standard Liège | 1–3 | 1–2 | 1–3 | — | |
Kumpulan D
Pasukan | BP | M | S | K | JG | GB | PG | Mt | Rubin Kazan | 6 | 4 | 2 | 0 | 14 | 4 | +10 | 14 | Maribor | 6 | 2 | 1 | 3 | 9 | 12 | −3 | 7 | Zulte Waregem | 6 | 2 | 1 | 3 | 4 | 10 | −6 | 7 | Wigan Athletic | 6 | 1 | 2 | 3 | 6 | 7 | −1 | 5 | | |
Kumpulan E
Pasukan | BP | M | S | K | JG | GB | PG | Mt | Fiorentina | 6 | 5 | 1 | 0 | 12 | 3 | +9 | 16 | Dnipro Dnipropetrovsk | 6 | 4 | 0 | 2 | 11 | 5 | +6 | 12 | Paços de Ferreira | 6 | 0 | 3 | 3 | 1 | 8 | −7 | 3 | Pandurii Târgu Jiu | 6 | 0 | 2 | 4 | 3 | 11 | −8 | 2 | | | DNI | FIO | PAC | PAN | Dnipro Dnipropetrovsk | — | 1–2 | 2–0 | 4–1 | Fiorentina | 2–1 | — | 3–0 | 3–0 | Paços de Ferreira | 0–2 | 0–0 | — | 1–1 | Pandurii Târgu Jiu | 0–1 | 1–2 | 0–0 | — | |
Kumpulan F
Pasukan | BP | M | S | K | JG | GB | PG | Mt | Eintracht Frankfurt | 6 | 5 | 0 | 1 | 13 | 4 | +9 | 15 | Maccabi Tel Aviv | 6 | 3 | 2 | 1 | 7 | 5 | +2 | 11 | APOEL | 6 | 1 | 2 | 3 | 3 | 8 | −5 | 5 | Bordeaux | 6 | 1 | 0 | 5 | 4 | 10 | −6 | 3 | | | APO | BOR | EIN | MAC | APOEL | — | 2–1 | 0–3 | 0–0 | Bordeaux | 2–1 | — | 0–1 | 1–2 | Eintracht Frankfurt | 2–0 | 3–0 | — | 2–0 | Maccabi Tel Aviv | 0–0 | 1–0 | 4–2 | — | |
Kumpulan G
Pasukan | BP | M | S | K | JG | GB | PG | Mt | Genk | 6 | 4 | 2 | 0 | 10 | 5 | +5 | 14 | Dynamo Kyiv | 6 | 3 | 1 | 2 | 11 | 7 | +4 | 10 | Rapid Wien | 6 | 1 | 3 | 2 | 8 | 10 | −2 | 6 | Thun | 6 | 1 | 0 | 5 | 3 | 10 | −7 | 3 | | |
Kumpualan H
Pasukan | BP | M | S | K | JG | GB | PG | Mt | Sevilla | 6 | 3 | 3 | 0 | 9 | 4 | +5 | 12 | Slovan Liberec | 6 | 2 | 3 | 1 | 9 | 8 | +1 | 9 | Freiburg | 6 | 1 | 3 | 2 | 5 | 8 | −3 | 6 | Estoril | 6 | 0 | 3 | 3 | 5 | 8 | −3 | 3 | | | EST | FRE | SEV | SLO | Estoril | — | 0–0 | 1–2 | 1–2 | Freiburg | 1–1 | — | 0–2 | 2–2 | Sevilla | 1–1 | 2–0 | — | 1–1 | Slovan Liberec | 2–1 | 1–2 | 1–1 | — | |
Kumpulan I
Pasukan | BP | M | S | K | JG | GB | PG | Mt | Lyon | 6 | 3 | 3 | 0 | 6 | 3 | +3 | 12 | Real Betis | 6 | 2 | 3 | 1 | 3 | 2 | +1 | 9 | Vitória de Guimarães | 6 | 1 | 2 | 3 | 6 | 5 | +1 | 5 | Rijeka | 6 | 0 | 4 | 2 | 2 | 7 | −5 | 4 | | |
Kumpulan J
Pasukan | BP | M | S | K | JG | GB | PG | Mt | Trabzonspor | 6 | 4 | 2 | 0 | 13 | 6 | +7 | 14 | Lazio | 6 | 3 | 3 | 0 | 8 | 4 | +4 | 12 | Apollon Limassol | 6 | 1 | 1 | 4 | 5 | 10 | −5 | 4 | Legia Warsaw | 6 | 1 | 0 | 5 | 2 | 8 | −6 | 3 | | | APO | LAZ | LEG | TRA | Apollon Limassol | — | 0–0 | 0–2 | 1–2 | Lazio | 2–1 | — | 1–0 | 0–0 | Legia Warsaw | 0–1 | 0–2 | — | 0–2 | Trabzonspor | 4–2 | 3–3 | 2–0 | — | |
Kumpulan K
Pasukan | BP | M | S | K | JG | GB | PG | Mt | Tottenham Hotspur | 6 | 6 | 0 | 0 | 15 | 2 | +13 | 18 | Anzhi Makhachkala | 6 | 2 | 2 | 2 | 4 | 7 | −3 | 8 | Sheriff Tiraspol | 6 | 1 | 3 | 2 | 5 | 6 | −1 | 6 | Tromsø | 6 | 0 | 1 | 5 | 1 | 10 | −9 | 1 | | | ANZ | SHE | TOT | TRO | Anzhi Makhachkala | — | 1–1 | 0–2 | 1–0 | Sheriff Tiraspol | 0–0 | — | 0–2 | 2–0 | Tottenham Hotspur | 4–1 | 2–1 | — | 3–0 | Tromsø | 0–1 | 1–1 | 0–2 | — | |
Kumpulan L
Pasukan | BP | M | S | K | JG | GB | PG | Mt | AZ | 6 | 3 | 3 | 0 | 8 | 4 | +4 | 12 | PAOK | 6 | 3 | 3 | 0 | 10 | 6 | +4 | 12 | Maccabi Haifa | 6 | 1 | 2 | 3 | 6 | 9 | −3 | 5 | Shakhter Karagandy | 6 | 0 | 2 | 4 | 5 | 10 | −5 | 2 | | | AZ | MAC | PAO | SHA | AZ | — | 2–0 | 1–1 | 1–0 | Maccabi Haifa | 0–1 | — | 0–0 | 2–1 | PAOK | 2–2 | 3–2 | — | 2–1 | Shakhter Karagandy | 1–1 | 2–2 | 0–2 | — | |
Pusingan kalah mati
Braket
Pusingan ke-36
Pusingan ke-16
Suku Akhir
Separuh akhir
Akhir
Pengadil: Felix Brych (Germany)
Statistik
Statistik tidak termasuk pusingan kelayakan dan pusingan play-off.
Penjaring terbanyak Sumber:[41] | Pembantu gol terbanyak Sumber:[41] |
Lihat juga
Rujukan
- ^ "Turin to stage 2014 UEFA Europa League final". UEFA.com. 20 March 2012.
- ^ "Sevilla make it four three-time winners". UEFA.com. 15 May 2014.
- ^ "Gibraltar set to be new kids on the Rock as Uefa votes on its future". The Guardian. 23 May 2013.
- ^ "UEFA Welcome Gibraltar To Europe's Football Family As 54th Member". insidefutbol.com. 24 May 2013.
- ^ a b "Regulations of the UEFA Europa League 2013/14" (PDF). Nyon: UEFA. March 2013. Dicapai pada 1 May 2013.
- ^ "Country coefficients 2011/12". UEFA.com.
- ^ "UEFA Country Ranking 2012". Bert Kassies.
- ^ "Respect Fair Play bonus for Sweden, Norway, Finland". UEFA.com. 13 May 2013.
- ^ a b "2013/14 UEFA Europa League access list". UEFA.com.
- ^ "Access list 2013/2014". Bert Kassies. Diarkibkan daripada yang asal pada 2012-12-31. Dicapai pada 2014-05-15.
- ^ "2013/14 UEFA Europa League list of participants". UEFA.com.
- ^ "Qualification for European Cup Football 2013/2014". Bert Kassies. Diarkibkan daripada yang asal pada 2012-12-31. Dicapai pada 2014-05-15.
- ^ "Europaspel för Gefle" (dalam bahasa Swedish). Svenska Fotbollförbundet. 12 May 2013.CS1 maint: unrecognized language (link)
- ^ "Norge får ekstra Europa League-plass" (dalam bahasa Norwegian). Norges Fotballforbund. 8 May 2013.CS1 maint: unrecognized language (link)
- ^ "IFK Mariehamn eurokentille" (dalam bahasa Finnish). Suomen Palloliitto. 13 May 2013.CS1 maint: unrecognized language (link)
- ^ "Službeno: Zrinjski u Evropi!". sportsport.ba. 27 May 2013.
- ^ "Soccer-Stoichkov's CSKA Sofia declare bankruptcy, seek merger". Reuters. 22 June 2013.
- ^ "Europa League - Greek side PAS Giannina denied licence to play in Europe". uk.eurosport.yahoo.com. 21 June 2013.
- ^ "Decisions on PAS Giannina and Panathinaikos". UEFA.com. 27 June 2013.
- ^ a b "Metalist disqualified from UEFA competitions". UEFA.com. 14 August 2013.
- ^ a b "PAOK to replace Metalist in play-offs". UEFA.com. 14 August 2013.
- ^ "Saopštenje Komisije za žalbe za licenciranje FSCG - 03.06.2013". fscg.co.me. 3 June 2013.
- ^ "CFCB adjudicatory chamber decisions". UEFA.com. 21 December 2012.
- ^ "La RFEF desestima el recurso del Rayo para jugar en Europa". marca.com. 22 May 2013.
- ^ "UEFA welcomes CAS decision on Málaga". UEFA.com. 11 June 2013.
- ^ "Decisions on Beşiktaş, Fenerbahçe, Steaua". UEFA.com. 25 June 2013.
- ^ "Beşiktaş and Fenerbahçe appeal decisions". UEFA.com. 15 July 2013.
- ^ "FENERBAHÇE SK & BEŞIKTAŞ JK V. UEFA - UPDATE". Court of Arbitration for Sport. 18 July 2013. Diarkibkan daripada yang asal pada 2013-07-22. Dicapai pada 2014-05-15.
- ^ "Fenerbahçe Şampiyonlar Ligi'nde mücadele edecek". Fenerbahçe SK. 18 July 2013.
- ^ "Turkish club Fenerbahce says Champions League ban has been lifted". theglobeandmail.com. 18 July 2013. Diarkibkan daripada yang asal pada 2013-07-18. Dicapai pada 2014-05-15.
- ^ "FOOTBALL – APPEALS FILED BY FENERBAHCE SK AND FC METALIST KHARKIV DISMISSED". Court of Arbitration for Sport. 28 August 2013. Diarkibkan daripada yang asal pada 2013-08-23. Dicapai pada 2014-05-15.
- ^ "UEFA welcomes CAS decisions". UEFA.com. 28 August 2013.
- ^ "CAS DISMISSES THE APPEAL OF BESIKTAS JK". Court of Arbitration for Sport. 30 August 2013.
- ^ "Tromsø replace excluded Beşiktaş". UEFA.com. 30 August 2013.
- ^ "Draw to decide Fenerbahçe replacements". UEFA.com. 29 August 2013.
- ^ "APOEL reinstated in UEFA Europa League". UEFA.com. 30 August 2013.
- ^ "Club coefficients 2012/13". UEFA.com.
- ^ "UEFA Team Ranking 2013". Bert Kassies.
- ^ "Seeding in the Europa League 2013/2014". Bert Kassies. Diarkibkan daripada yang asal pada 2020-05-02. Dicapai pada 2014-05-15.
- ^ "Full Time Report – Final – Wednesday 14 May 2014" (PDF). UEFA.com. 14 May 2014.
- ^ a b "Statistics — Tournament phase — Player statistics". UEFA.com.
Pautan luar
- UEFA Europa League (laman sesawang rasmi)