Olahraga di Sukan Asia 2022
Olahraga di Sukan Asia 2022 | |
---|---|
Tempat | Stadium Utama Taman Sukan Olimpik Hangzhou |
Tarikh | 29 September – 5 Oktober 2023 |
← 2018 2026 → |
Olahraga di Sukan Asia 2022 telah diadakan di Stadium Utama Taman Sukan Olimpik Hangzhou di Pusat Ekspo Sukan Olimpik Hangzhou, Hangzhou, China, dari 29 September hingga 5 Oktober 2023.[1]
Pemenang pingat
Lelaki
Acara | Emas | Perak | Gangsa | |||
100 meter butiran | Zhenye Xie China | 9.97 | Puripol Boonson Thailand | 10.02 | Muhd Azeem Fahmi Malaysia | 10.11 |
200 meter butiran | Koki Ueyama Jepun | 20.60 | Abdullah Abkar Mohammed Arab Saudi | 20.63 | Yang Chun-han Taipei Cina | 20.74 |
400 meter butiran | Yousef Masrahi Arab Saudi | 45.55 | Kentaro Sato Jepun | 45.57 | Yusuf Ali Abbas Bahrain | 45.65 |
800 meter butiran | Essa Alis Kzwani Arab Saudi | 1:48.05 | Mohammed Afsal Pulikkalath India | 1:48.43 | Husain Mohsin Al-Farsi Oman | 1:48.51 |
1500 meter butiran | Mohamad Al-Garni Qatar | 3:38.36 | Ajay Kumar Saroj India | 3:38.94 | Jinson Johnson India | 3:39.74 |
5000 meter butiran | Birhanu Balew Bahrain | 13:17.40 GR | Avinash Mukund Sable India | 13:21.09 | Dawit Fikadu Bahrain | 13:25.63 |
10,000 meter butiran | Birhanu Balew Bahrain | 28:13.62 | Kartik Kumar India | 28:15.38 | Gulveer Singh India | 28:17.21 |
110 meter lari berpagar butiran | Yaqoub Al-Youha Kuwait | 13.41 | tidak dianugerahkan | Xu Zhuoyi China | 13.50 | |
Shunya Takayama Jepun | ||||||
400 meter lari berpagar butiran | Abderrahman Samba Qatar | 48.04 | Bassem Hemeida Qatar | 48.52 | Xie Zhiyu China | 49.16 |
3000 meter lari berhalangan butiran | Avinash Mukund Sable India | 8:19.50 GR | Ryoma Aoki Jepun | 8:23.75 | Seiya Sunada Jepun | 8:26.47 |
4 × 100 meter lari berganti-ganti butiran | China (CHN) Chen Guanfeng Xie Zhenye Yan Haibin Chen Jiapeng | 38.29 | Jepun (JPN) Yoshihide Kiryu Yuki Koike Koki Ueyama Shoto Uno | 38.44 | Korea Selatan (KOR) Lee Jeong-tae Kim Kuk-young Lee Jae-seong Ko Seung-hwan Park Won-jin | 38.74 |
4 × 400 meter lari berganti-ganti butiran | India (IND) Muhammed Anas Yahiya Amoj Jacob Muhammed Ajmal Variyathodi Rajesh Ramesh Nihal Joel William Mijo Chacko Kurian | 3:01.58 | Qatar (QAT) Abderrahman Samba Ashraf Osman Ismail Abakar Bassem Hemeida Ammar Ibrahim Amar Ebed | 3:02.05 | Sri Lanka (SRI) Aruna Darshana Kaushika Galabada Rajitha Neranjan Rajakaruna Kalinga Kumarage Dinuka Deshan Halgama Pasindu Panambara | 3:02.55 |
Maraton butiran | He Jie China | 2:13:02 | Han Il-ryong Korea Utara | 2:13:27 | Yang Shaohui China | 2:13:39 |
20 kilometer lumba jalan kaki butiran | Zhang Jun China | 1:23:00 | Wang Zhaozhao China | 1:24:08 | Yutaro Murayama Jepun | 1:24:41 |
Lompat tinggi butiran | Mutaz Essa Barshim Qatar | 2.35 m GR | Woo Sang-hyeok Korea Selatan | 2.33 m | Tomohiro Shinno Jepun | 2.29 |
Lompat bergalah butiran | Ernest John Obiena Filipina | 5.90 m GR | Huang Bokai China | 5.65 m | Hussain Al-Hizam Arab Saudi | 5.65 m |
Lompat jauh butiran | Wang Jianan China | 8.22 m | Murali Sreeshankar India | 8.19 m | Shi Yuhao China | 8.10 m |
Lompat kijang butiran | Zhu Yaming China | 17.13 m | Fang Yaoqing China | 16.93 m | Praveen Chithravel India | 16.68 m |
Lontar peluru butiran | Tajinderpal Singh Toor India | 20.36 m | Mohamed Daouda Tolo Arab Saudi | 20.18 m | Liu Yang China | 19.97 m |
Lempar cakera butiran | Hossein Rasouli Iran | 62.04 m | Ehsan Hadadi Iran | 61.82 m | Abuduaini Tuergong China | 61.19 m |
Lontar tukul besi butiran | Wang Qi China | 72.97 m | Ashraf Amgad El-Seify Qatar | 72.42 m SB | Sukhrob Khodjaev Uzbekistan | 70.79 m |
Rejam lembing butiran | Neeraj Chopra India | 88.88 m | Kishore Jena India | 87.54 m PB | Genki Dean Jepun | 82.68 m |
Dekatlon butiran | Sun Qihao China | 7816 | Tejaswin Shankar India | 7666 | Yuma Maruyama Jepun | 7568 |
Wanita
Acara | Emas | Perak | Gangsa | |||
100 meter butiran | Ge Manqi China | 11.23 | Veronica Shanti Pereira Singapura | 11.27 | Hajar Al-Khaldi Bahrain | 11.35 |
200 meter butiran | Veronica Shanti Pereira Singapura | 23.03 | Li Yuting China | 23.28 | Edidiong Odiong Bahrain | 23.48 |
400 meter butiran | Oluwakemi Adekoya Bahrain | 50.66 | Salwa Eid Naser Bahrain | 50.92 | Shereen Samson Vallabouy Malaysia | 52.58 |
800 meter butiran | Tharushi Karunarathna Sri Lanka | 2:03.20 | Harmilan Bains India | 2:03.75 | Wang Chunyu China | 2:03.90 |
1500 meter butiran | Winfred Yavi Bahrain | 4:11.65 | Harmilan Bains India | 4:12.74 | Marta Yota Bahrain | 4:15.97 |
5000 meter butiran | Parul Chaudhary India | 15:14.75 | Ririka Hironaka Jepun | 15:15.34 | Caroline Chepkoech Kipkirui Kazakhstan | 15:23.12 |
10,000 meter butiran | Violah Jepchumba Bahrain | 31:43.73 | Ririka Hironaka Jepun | 31:50.74 | Caroline Chepkoech Kipkirui Kazakhstan | 33:15.83 |
100 meter lari berpagar butiran | Lin Yuwei China | 12.74 | Jyothi Yarraji India | 12.91 | Yumi Tanaka Jepun | 13.04 |
400 meter lari berpagar butiran | Kemi Adekoya Bahrain | 54.45 GR' | Mo Jiadie China | 55.01 | Vithya Ramraj India | 55.68 |
3000 meter lari berhalangan butiran | Winfred Mutile Yavi Bahrain | 9:18.28 | Parul Chaudhary India | 9:27.63 | Priti Lamba India | 9:43.32 |
4 × 100 meter lari berganti-ganti butiran | China (CHN) Liang Xiaojing Wei Yongli Yuan Qiqi Ge Manqi | 43.39 | Thailand (THA) Supawan Thipat Supanich Poolkerd On-Uma Chattha Sukanda Petraska | 44.32 | Malaysia (MAS) Azreen Nabila Alias Zaidatul Husniah Zulkifli Nur Afrina Batrisyia Shereen Samson Vallabouy | 45.01 |
4 × 400 meter lari berganti-ganti butiran | Bahrain (BHR) Saad Mubarak Oluwakemi Adekoya Zenab Moussa Ali Mahamat Salwa Eid Naser | 3:27.65 GR | India (IND) Vithya Ramraj Aishwarya Kailash Mishra Prachi Chaudhary Subha Venkatesan | 3:27.85 | Sri Lanka (SRI) Nadeesha Ramanayaka Jayeshi Uththara Balapuwaduge Mendis Tharushi Karunarathna | 3:30.88 |
Maraton butiran | Eunice Chumba Bahrain | 2:26:14 | Zhang Deshun China | 2:27:55 | Sardana Trofimova Kyrgyzstan | 2:28:41 |
20 kilometer lumba jalan kaki butiran | Yang Jiayu China | 1:30:03 | Ma Zhenxia China | 1:30:04 | Nanako Fujii Jepun | 1:33:49 |
Lompat tinggi butiran | Safina Sadullaeva Uzbekistan | 1.86 m | Svetlana Radzivil Uzbekistan | 1.86 m | Nadezhda Dubovitskaya Kazakhstan | 1.86 m |
Lompat bergalah butiran | Li Ling China | 4.63 m GR | Misaki Morota Jepun | 4.48 m | Niu Chunge China | 4.30 m |
Lompat jauh butiran | Xiong Shiqi China | 6.73 m | Ancy Sojan India | 6.63 m | Yue Nga Yan Hong Kong | 6.50 m |
Lompat kijang butiran | Sharifa Davronova Uzbekistan | 14.09 m | Zeng Rui China | 13.92 m | Mariko Morimoto Jepun | 13.78 m |
Lontar peluru butiran | Gong Lijiao China | 19.58 m | Song Jiayuan China | 18.92 m | Kiran Baliyan India | 17.36 m |
Lempar cakera butiran | Feng Bin China | 67.93 m GR | Jiang Zhichao China | 61.04 m | Seema Punia India | 58.62 m |
Lontar tukul besi butiran | Templat:FlagIOC2 pemenang pingat | 71.53 m | Zhao Jie China | 69.44 m | Kim Tae-hui Korea Selatan | 64.14 m |
Rejam lembing butiran | Annu Rani India | 62.92 | Dilhani Lekamge Sri Lanka | 61.57 NR | Lyu Huihui China | 61.29 |
Heptatlon butiran | Zheng Ninali China | 6149 | Ekaterina Voronina Uzbekistan | 6056 | Nandini Agasara India | 5712 |
Campuran
Acara | Emas | Perak | Gangsa | |||
4 × 400 meter lari berganti-ganti butiran | Bahrain (BHR) Musa Isah Oluwakemi Mujidat Adekoya Yusuf Ali Abbas Salwa Eid Naser | 3:14.02 | India (IND) Muhammad Ajmal Variyathodi Vithya Ramraj Rajesh Ramesh Subha Venkatesan | 3:14.34 | Kazakhstan (KAZ) Yefim Tarassov Adelina Zems Dmitriy Koblov Alexandra Zalyubovskaya | 3:24.85 |
Maraton jalan kaki berganti-ganti butiran | China (CHN) Bai Xueying Qieyang Shijie He Xianghong Wang Qin | 5:16:41 GR | Jepun (JPN) Masumi Fuchise Maika Yagi Subaru Ishida Hayato Katsuki | 5:22:11 | India (IND) Manju Rani Ram Baboo | 5:51:14 |
Jadual pingat
* Tuan rumah (China)
Kedudukan | Negara | Emas | Perak | Gangsa | Jumlah |
---|---|---|---|---|---|
1 | China (CHN)* | 19 | 11 | 9 | 39 |
2 | Bahrain (BHR) | 10 | 1 | 5 | 16 |
3 | India (IND) | 6 | 14 | 9 | 29 |
4 | Qatar (QAT) | 3 | 3 | 0 | 6 |
5 | Jepun (JPN) | 2 | 7 | 8 | 17 |
6 | Arab Saudi (KSA) | 2 | 2 | 1 | 5 |
Uzbekistan (UZB) | 2 | 2 | 1 | 5 | |
8 | Sri Lanka (SRI) | 1 | 1 | 2 | 4 |
9 | Iran (IRI) | 1 | 1 | 0 | 2 |
Singapura (SGP) | 1 | 1 | 0 | 2 | |
11 | Filipina (PHI) | 1 | 0 | 0 | 1 |
Kuwait (KUW) | 1 | 0 | 0 | 1 | |
13 | Thailand (THA) | 0 | 2 | 0 | 2 |
14 | Korea Selatan (KOR) | 0 | 1 | 2 | 3 |
15 | Korea Utara (PRK) | 0 | 1 | 0 | 1 |
16 | Kazakhstan (KAZ) | 0 | 0 | 4 | 4 |
17 | Malaysia (MAS) | 0 | 0 | 3 | 3 |
18 | Hong Kong (HKG) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Kyrgyzstan (KGZ) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Oman (OMA) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Taipei Cina (TPE) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Jumlah (21 negara) | 49 | 47 | 48 | 144 |
Sumber: [2]
Negara yang mengambil bahagian
41 negara bertanding dalam olahraga pada Sukan Asia 2022:
- Afghanistan (2)
- Bahrain (32)
- Bangladesh (1)
- Bhutan (1)
- Kemboja (10)
- China (62)
- Korea Utara (4)
- Hong Kong (27)
- India (68)
- Indonesia (16)
- Iran (8)
- Iraq (6)
- Jepun (55)
- Jordan (1)
- Kazakhstan (19)
- Korea Selatan (45)
- Kuwait (7)
- Kyrgyzstan (10)
- Laos (4)
- Lubnan (3)
- Makau (8)
- Malaysia (19)
- Maldives (12)
- Mongolia (17)
- Nepal (8)
- Oman (8)
- Pakistan (19)
- Filipina (24)
- Qatar (34)
- Arab Saudi (28)
- Singapura (20)
- Sri Lanka (14)
- Syria (1)
- Taipei Cina (38)
- Tajikistan (4)
- Thailand (53)
- Timor-Leste (4)
- Turkmenistan (2)
- Emiriah Arab Bersatu (2)
- Uzbekistan (9)
- Vietnam (12)