Friidrett under Sommer-OL 2008 – 20 kilometer kappgang kvinner
Friidrett ved Sommer-OL 2008 | ||||
---|---|---|---|---|
Løpsøvelser | ||||
100 m | menn | kvinner | ||
200 m | menn | kvinner | ||
400 m | menn | kvinner | ||
800 m | menn | kvinner | ||
1500 m | menn | kvinner | ||
5000 m | menn | kvinner | ||
10 000 m | menn | kvinner | ||
100 m hekk | kvinner | |||
110 m hekk | menn | |||
400 m hekk | menn | kvinner | ||
3000 m hinder | menn | kvinner | ||
4×100 m stafett | menn | kvinner | ||
4×400 m stafett | menn | kvinner | ||
Landeveisøvelser | ||||
Maraton | menn | kvinner | ||
20 km kappgang | menn | kvinner | ||
50 km kappgang | menn | |||
Tekniske øvelser | ||||
Lengdehopp | menn | kvinner | ||
Tresteg | menn | kvinner | ||
Høydehopp | menn | kvinner | ||
Stavsprang | menn | kvinner | ||
Kulestøt | menn | kvinner | ||
Diskoskast | menn | kvinner | ||
Spydkast | menn | kvinner | ||
Sleggekast | menn | kvinner | ||
Sammensatte øvelser | ||||
Sjukamp | kvinner | |||
Tikamp | menn |
Øvelsen 20 kilometer kappgang damer ved Sommer-OL 2008 fant sted på 21. august i løype som begynte og sluttet inne på Beijing National Stadium.[1]
Kvalifikasjonskravene var 1 time 33 minutter og 20 sekunder (A-krav) og 1 time og 38 minutter (B-krav). ).[2]
Sølvmedalje-vinner på samme distanse fra Sommer-OL 2004 Kjersti Plätzer representerte Norge og gikk på nytt inn til en sølvmedalje.
Resultater
21. august 2008 – 9.00
Plassering | Utøver | Nasjon | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|
01 | Olga Kaniskina | Russland | 1.26.31 | OR |
02 | Kjersti Plätzer | Norge | 1.27.07 | NR |
03 | Elisa Rigaudo | Italia | 1.27.12 | PB |
04 4 | Liu Hong | Kina | 1.27.17 | PB |
05 5 | María Vasco | Spania | 1.27.25 | NR |
06 6 | Beatriz Pascual | Spania | 1.27.44 | PB |
07 7 | Olive Loughnane | Irland | 1.27.45 | PB |
08 8 | Ana Cabecinha | Portugal | 1.27.46 | NR |
09 9 | Vera Santos | Portugal | 1.28.14 | PB |
10 | Ryta Turava | Belarus | 1.28.26 | SB |
11 | Tatyana Sibileva | Russland | 1.28.28 | |
12 | Shi Na | Kina | 1.29.08 | SB |
13 | Mayumi Kawasaki | Japan | 1.29.43 | |
14 | Sabine Zimmer | Tyskland | 1.30.19 | |
15 | Sonata Milušauskaité | Litauen | 1.30.26 | NR |
16 | Vira Zozulya | Ukraina | 1.30.31 | |
17 | María José Poves | Spania | 1.30.52 | |
18 | Kristina Saltanovic | Litauen | 1.31.03 | SB |
19 | Jane Saville | Australia | 1.31.17 | |
20 | Sylwia Korzeniowska | Polen | 1.31.19 | |
21 | Johanna Jackson | Storbritannia | 1.31.33 | NR |
22 | Melanie Seeger | Tyskland | 1.31.56 | |
23 | Ana Maria Groza | Romania | 1.32.16 | |
24 | Evaggelía Xinoú | Hellas | 1.32.19 | PB |
25 | Sachiko Konishi | Japan | 1.32.21 | |
26 | Zuzana Schindlerová | Tsjekkia | 1.32.57 | PB |
27 | Claire Woods | Australia | 1.33.02 | =PB |
28 | Kim Mi-Jung | Sør-Korea | 1.33.55 | |
29 | Svetlana Tolstaya | Kasakhstan | 1.34.03 | SB |
30 | Joanne Dow | USA | 1.34.15 | SB |
31 | Zuzana Malíková | Slovakia | 1.34.33 | SB |
32 | Sniazhana Yurchanka | Belarus | 1.35.33 | |
33 | Nadiya Prokopuk | Ukraina | 1.35.50 | |
34 | Sandra Zapata | Colombia | 1.36.18 | |
35 | Johana Ordóñez | Ecuador | 1.36.26 | |
36 | Tania Regina Spindler | Brasil | 1.36.46 | |
37 | Verónica Colindres | El Salvador | 1.36.52 | SB |
38 | Edina Füsti | Ungarn | 1.37.03 | |
39 | Kellie Wapshott | Australia | 1.37.59 | |
40 | Déspina Zapounídou | Hellas | 1.39.11 | |
41 | Jolanta Dukure | Latvia | 1.41.03 | |
42 | Evelyn Núñez | Guatemala | 1.44.13 | |
99 | Tatjana Kalmykova | Russland | DQ | |
99 | Yang Mingxia | Kina | DQ | |
99 | Elena Ginko | Belarus | DQ | |
99 | Athanasía Tsoumeléka | Hellas | DSQ | |
99 | Yuan Yufang | Malaysia | DNF | |
99 | Susana Feitor | Portugal | DNF |
OR - Olympisk rekord, NR - Nasjonal rekord, PB – Personlig rekord (= - tangering), SB - Årsbeste
Mellomtider
Passering | Utøver | Nasjon | Tid |
---|---|---|---|
4 km | 1. Olga Kaniskina | Russland | 17.00 |
2. María Vasco | Spania | +0.27 | |
3. Vera Santos | Portugal | s.t. | |
4. Ryta Turava | Belarus | s.t. | |
5. Elisa Rigaudo | Italia | s.t. | |
8 km | 1. Olga Kaniskina | Russland | 34.09 |
2. Kjersti Plätzer | Norge | +0.41 | |
3. Ryta Turava | Belarus | s.t. | |
4. Tatjana Kalmykova | Russland | +0.42 | |
5. Beatriz Pascual | Spania | s.t. | |
12 km | 1. Olga Kaniskina | Russland | 51.19 |
2. Ryta Turava | Belarus | +0.41 | |
3. Kjersti Plätzer | Norge | +0.49 | |
4. María Vasco | Spania | s.t. | |
5. Tatyana Kalmykova | Russland | +0.56 | |
16 km | 1. Olga Kaniskina | Russland | 1.08.31 |
2. Ryta Turava | Belarus | +0.59 | |
3. Kjersti Plätzer | Norge | +1.09 | |
4. María Vasco | Spania | s.t. | |
5. Liu Hong | Kina | +1.20 |
s.t. - samme tid.
Referanser
Autoritetsdata