NM i friidrett 1961
Norgesmesterskapet i friidrett 1961 bestod av flere arrangementer som i 1961 kåret norgesmestere i friidrettsøvelsene.
Hovedmesterskapet ble arrangert på Krohnsminde Idrettsplass i Bergen 18.–20. august. Arrangør var Bergen Friidrettskrets.[1][2] Kongepokalvinnere var Martin Jensen og Oddrun Lange.[3]
Følgende øvelser ble arrangert utenfor hovedmesterskapet:
- NM i hopp uten tilløp 1961 – Salhus 26. februar
- Stafetter – Oslo 16.–17. september
- NM i mangekamp 1961 – Levanger 18. juni og Vikersund 8.–9. juli
- 25 km landeveisløp – Våler i Solør 11. juni
- Maraton – Bergen 18. august
- Terrengløp – Trondheim 30. april (3 km) og Tistedalen 21. mai (8 km)
- Skogsløp – Drammen 8. oktober
Kvinner
100 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Gerd von der Lippe | Kristiansand IF | 12.4 |
02 | Reidun Buer | IL i BUL | 12.8 |
03 | Oddrun Lange | SK Olymp | 13.1 |
03 | Kari Halland | Aksla IL | 13.1 |
200 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Gerd von der Lippe | Kristiansand IF | 25.6 |
02 | Reidun Buer | IL i BUL | 26.1 |
03 | Berit Tøien | Hakadal | 26.9 |
400 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Anne Lise Sandberg | Tønsberg Turn | 59.2 |
02 | Anne Marie Schjølberg | Nidelv IL | 60.4 |
03 | Liv Gladheim | Høybråten & Stovner | 60.4 |
800 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Unni Weber | Halden IL | 2:27.3 |
02 | Astrid Hansen | Sørbråten | 2:27.4 |
03 | Anne Marie Schjølberg | Nidelv IL | 2:27.8 |
80 meter hekk
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Kari Lillevold | Sarpsborg IL | 12.2 |
02 | Reidun Aasnæs | SK Freidig | 13.0 |
03 | Berit Harby | Hamar IL | 13.0 |
4 x 100 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Turid Hammeren Unni Helland Jorun Nygaard Reidun Buer[4] | IL i BUL | 50.5 |
02 | IL Tyrving | 51.5 | |
03 | Kristiansands IF | 52.2 |
Lengdehopp
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Oddrun Lange | SK Olymp | 5.81 |
02 | Berit Tøien | Hakadal | 5.62 |
03 | Solveig Møinichen | Strindheim IL | 5.21 |
Høydehopp
Plass | Utøver | Klubb | Høyde |
---|---|---|---|
01 | Tove Dønnum | Ull-Kisa | 1.55 |
02 | Kari Lillevold | Sarpsborg IL | 1.50 |
03 | Marianne Rønsberg | Øverbygda | 1.50 |
Kulestøt
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Edel Leverås | Frol | 13.11 |
02 | Astrid Sjultangen | Kragerø | 11.77 |
03 | Else Marie Fjære | Teie | 10.49 |
Diskos
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Stefi Koht | Kongsvinger | 40.98 |
02 | Edel Leverås | Frol | 40.26 |
03 | Gerd Lier | Bøverbru | 35.86 |
Spydkast
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Unn Thorvaldsen | Fossum IF | 41.45 |
02 | Oddrun Lange | SK Olymp | 39.11 |
03 | Åse Storhaug | Teie | 34.98 |
Menn
100 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Carl-Fredrik Bunæs | IK Tjalve | 10.6 |
02 | Birger Marsteen | SK Rapp | 10.9 |
03 | Ivar Saunes | IK Tjalve | 11.1 |
200 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Carl-Fredrik Bunæs | IK Tjalve | 21.6 |
02 | Ivar Saunes | IK Tjalve | 22.5 |
03 | Torbjørn Briseid | Bryne IL | 22.8 |
400 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Torbjørn Briseid | Bryne IL | 48.8 |
02 | Stein Ingvaldsen | Torodd IF | 48.9 |
03 | Thor Solberg | TIF Viking | 48.9 |
800 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Arne Hamarsland | IL Gular | 1:52.6 |
02 | Thor Solberg | TIF Viking | 1:53.4 |
03 | Jan Henrik Bentzon | Njård | 1:54.0 |
1500 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Arne Hamarsland | IL Gular | 3:48.5 |
02 | Thor Helland | IL i BUL | 3:48.5 |
03 | Kåre Holm | Skjalg IL | 3:56.5 |
5000 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | William Heiberg | SK Vidar | 14:37.0 |
02 | Pål Benum | IL i BUL | 14:39.4 |
03 | Magnar Lundemo | IL Varden | 14:41.0 |
10000 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Magnar Lundemo | IL Varden | 30:11.4 |
02 | William Heiberg | SK Vidar | 30:36.6 |
03 | Ola Tellesbø | IL i BUL | 30:42.6 |
25 km landeveisløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Magnar Lundemo | Varden | 1:23:27 |
02 | Reidar Hjermstad | Hernes | 1:26:49 |
03 | Odd Fredlund | Veldre | 1:27:15 |
Maraton
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Oddvar Thorsen | Odd | 2:31:42 |
02 | Viktor Olsen | Charlottenlund SK | 2:33:28 |
03 | Arnulf Rekkebo | Charlottenlund SK | 2:37:27 |
3 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Thor Helland | BUL | 12:42 |
02 | Pål Benum | BUL | 12:45 |
03 | Kjell Teien | SK Vidar | 12:46 |
8 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Odd Vegard Nedrebø | Gjestal | 23:05 |
02 | Magnar Lundemo | Varden | 23:09 |
03 | Ola Tellesbø | IL i BUL | 23:30 |
Skogsløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Magnar Lundemo | Varden | 52:52 |
02 | Willaim Heiberg | SK Vidar | 53:35 |
03 | Harald Grønningen | Lensvik | 54:19 |
110 meter hekk
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Jan Gulbrandsen | SK Vidar | 15.0 |
02 | Bjørn Holen | Lillehammer IF | 15.0 |
03 | Lars Storhaug | Klepp IL | 15.4 |
400 meter hekk
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Jan Gulbrandsen | SK Vidar | 52.7 |
02 | Bjørn Berglund | IK Tjalve | 54.0 |
03 | John Skjelvaag | Varegg | 54.0 |
3000 meter hinder
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Ole Ellefsæter | Veldre | 9:29.6 |
02 | Ragnvald Dahl | Vadsø Turn | 9:30.6 |
03 | Bjarne Sletten | Larvik Turn | 9:41.2 |
4 x 100 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Roger Becklund Carl-Fredrik Bunæs Bjørn Berglund Helge Svaar | IK Tjalve | 41.9 |
02 | SK Freidig | 42.3 | |
03 | Njaal | 43.8 |
4 x 400 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Einar Førde Helge Svaar Bjørn Berglund Carl-Fredrik Bunæs | IK Tjalve | 3:18.6 |
02 | Stjørdals-Blink | 3:20.8 | |
03 | Bækkelaget | 3:22.6 |
4 x 1500 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Johan Nordli Reidar Næss Pål Benum Thor Helland | IL i BUL | 16:09.9 |
02 | IL i BUL 2 | 16:11.0 | |
03 | SK Vidar | 16:11.8 |
1000 meter stafett
Plass | Klubb | Tid | |
---|---|---|---|
01 | Helge Svaar Bjørn Berglund Ivar Saunes Carl-Fredrik Bunæs[5] | IK Tjalve | 1:55.2 |
02 | SK Freidig | 1:57.5 | |
03 | Njård | 1:57.6 |
Lengdehopp
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Johan Kirkeng | SK Freidig | 7.34 |
02 | Roar Berthelsen | IK Tjalve | 7.33 |
03 | Harald Pettersen | Moss IL | 7.28 |
Høydehopp
Plass | Utøver | Klubb | Høyde |
---|---|---|---|
01 | Arve Vang | Inderøy | 1.98 |
02 | Terje Haugland | Haugesund IL | 1.95 |
03 | Frank Myhre | Norrøna IL | 1.85 |
03 | Gunnar Husby | IK Tjalve | 1.85 |
Tresteg
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Martin Jensen | Ask IL | 15.35 |
02 | Odd Bergh | SK Freidig | 14.98 |
03 | Svein Alsaker | Fana IL | 14.97 |
Stavsprang
Plass | Utøver | Klubb | Høyde |
---|---|---|---|
01 | Kjell Hovik | SK Freidig | 4.35 |
02 | Reidulv Førde | IK Tjalve | 4.30 |
03 | Mikael Schie | Rakkestad | 4.00 |
Kulestøt
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Bjørn Bang Andersen | IL i BUL | 16.10 |
02 | Stein Haugen | IL i BUL | 15.86 |
03 | Hans Olav Aune | Askim | 15.40 |
Diskos
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Stein Haugen | IL i BUL | 54.56 |
02 | Reidar Hagen | Vinstra | 48.70 |
03 | Ragnar Skautvedt | IK Tjalve | 48.70 |
Spydkast
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Willy Rasmussen | IK Tjalve | 79.37 |
02 | Bjørn Selvik | Norna-Salhus | 70.37 |
03 | Gunnar Arntzen | Hobøl | 70.10 |
Sleggekast
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Sverre Strandli | Sarpsborg IL | 62.47 |
02 | Magne Føleide | Halden IL | 61.40 |
03 | Oddvar Krogh | Sarpsborg IL | 60.23 |
Referanser
- ^ friidrett.no: Hovedmesterskapet Menn Arkivert 24. oktober 2013 hos Wayback Machine.
- ^ friidrett.no: Hovedmesterskapet Kvinner Arkivert 1. februar 2014 hos Wayback Machine.
- ^ friidrett.no: Kongepokalvinnere Arkivert 31. august 2011 hos Wayback Machine.
- ^ Olaf Almenningen (1992): Bragder utan like: høgdepunkt gjennom 80 års idrettsliv, s. 236. Det Norske Samlaget. ISBN 8252139515.
- ^ Aftenposten 21. august 1961, s. 10.
Kilder
- friidrett.no: Norske mesterskap
- Aage Møst (red.): Raskest, høyest, lengst i 100 år: norsk friidrett 1896-1996. Norges Friidrettsforbund, 1995. ISBN 8200225917.
- Einar Munthe-Kaas (red.) Sportsrevy 1961, s. 245-49. Norsk Faglitteratur.