VM i friidrett 2003
VM i friidrett 2003 | |||
---|---|---|---|
Stade de France | |||
Generell informasjon | |||
Idrettsgren | Friidrett | ||
Arrangør | Det internasjonale friidrettsforbundet | ||
Vertsby | Paris | ||
Vertsland | Frankrike | ||
Arena(er) | Stade de France | ||
Dato | 23. – 31. august 2003 | ||
Utgavenummer | 9 | ||
Deltakernasjoner | 198 | ||
Deltakere | 1679 | ||
Øvelser | 46 | ||
Mesterskap | |||
Forrige – neste | |||
2001 Edmonton – 2005 Helsingfors |
Friidrett | ||||
---|---|---|---|---|
Løpsøvelser | ||||
100 m | menn | kvinner | ||
200 m | menn | kvinner | ||
400 m | menn | kvinner | ||
800 m | menn | kvinner | ||
1500 m | menn | kvinner | ||
5 000 m | menn | kvinner | ||
10 000 m | menn | kvinner | ||
100 m hekk | kvinner | |||
110 m hekk | menn | |||
400 m hekk | menn | kvinner | ||
3000 m hinder | menn | |||
4×100 m stafett | menn | kvinner | ||
4×400 m stafett | menn | kvinner | ||
Landeveisøvelser | ||||
Maraton | menn | kvinner | ||
20 km kappgang | menn | kvinner | ||
50 km kappgang | menn | |||
Tekniske øvelser | ||||
Lengdehopp | menn | kvinner | ||
Tresteg | menn | kvinner | ||
Høydehopp | menn | kvinner | ||
Stavsprang | menn | kvinner | ||
Kulestøt | menn | kvinner | ||
Diskoskast | menn | kvinner | ||
Spydkast | menn | kvinner | ||
Sleggekast | menn | kvinner | ||
Sammensatte øvelser | ||||
Sjukamp | kvinner | |||
Tikamp | menn |
VM i friidrett 2003 var det 9. VM i friidrett og ble arrangert i tidsrommet 23. til 31. august 2003 i Paris. Arenaen som ble benyttet var Stade de France i forstaden Saint-Denis. De eneste konkurransene som ble arrangert i selve Paris var begge maratonløpene. Totalt deltok 1679 utøvere fra 198 land.
Medaljefordeling
Medaljefordeling VM i friidrett 2003 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Nr. | Land | Gull | Sølv | Bronse | Totalt |
1. | USA | 8 | 7 | 1 | 16 |
2. | Russland | 7 | 7 | 5 | 19 |
3. | Frankrike | 3 | 3 | 2 | 8 |
4. | Etiopia | 3 | 2 | 2 | 7 |
5. | Belarus | 3 | 1 | 3 | 7 |
6. | Sverige | 2 | 1 | 2 | 5 |
7. | Kenya | 2 | 1 | 1 | 4 |
Sør-Afrika | 2 | 1 | 1 | 4 | |
9. | Marokko | 2 | 1 | 0 | 3 |
10. | Hellas | 1 | 1 | 2 | 4 |
11. | Cuba | 1 | 1 | 0 | 2 |
12. | Italia | 1 | 0 | 2 | 3 |
13. | Canada | 1 | 0 | 1 | 2 |
14. | Algerie | 1 | 0 | 0 | 1 |
Australia | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Den dominikanske republikk | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Ecuador | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Litauen | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Mexico | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Mosambik | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Polen | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Qatar | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Saint Kitts og Nevis | 1 | 0 | 0 | 1 | |
24. | Jamaica | 0 | 4 | 2 | 6 |
25. | Spania | 0 | 3 | 2 | 5 |
26. | Ungarn | 0 | 2 | 0 | 2 |
27. | Tyskland | 0 | 1 | 3 | 4 |
Japan | 0 | 1 | 3 | 4 | |
29. | Storbritannia | 0 | 1 | 2 | 3 |
Bahamas | 0 | 1 | 2 | 3 | |
31. | Brasil | 0 | 1 | 0 | 1 |
Kamerun | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Tsjekkia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Estland | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Irland | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Trinidad og Tobago | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Tyrkia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
38. | Ukraina | 0 | 0 | 3 | 3 |
39. | Kina | 0 | 0 | 2 | 2 |
40. | India | 0 | 0 | 1 | 1 |
Kasakhstan | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Nederland | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Senegal | 0 | 0 | 1 | 1 |
Medaljevinnere
Menn
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m | Kim Collins (SKN) | 10,07 | Darrel Brown (TRI) | 10,08 | Darren Campbell (GBR) | 10,08 |
200 m | John Capel (USA) | 20,30 | Darvis Patton (USA) | 20,31 | Shingo Suetsugu (JPN) | 20,38 |
400 m [a] | Tyree Washington (USA) | 44,77 | Marc Raquil (FRA) | 44,79 (NR) | Michael Blackwood (JAM) | 44,80 |
800 m | Djabir Saïd-Guerni (ALG) | 1.44,81 | Jurij Borzakovskij (RUS) | 1.44,84 | Mbulaeni Mulaudzi (RSA) | 1.44,90 |
1500 m | Hicham El Guerrouj (MAR) | 3.31,77 | Mehdi Baala (FRA) | 3.32,31 | Ivan Hesjko (UKR) | 3.33,17 |
5000 m | Eliud Kipchoge (KEN) | 12.52,79 (MR) | Hicham El Guerrouj (MAR) | 12.52,83 | Kenenisa Bekele (ETH) | 12.53,12 |
10000 m | Kenenisa Bekele (ETH) | 2.49,57 (MR) | Haile Gebrselassie (ETH) | 26.50,77 | Sileshi Sihine (ETH) | 27.01,44 |
Maraton | Jaouad Gharib (MAR) | 2.08.31 (MR) | Julio Rey (ESP) | 2.08.38 | Stefano Baldini (ITA) | 2.09.14 |
20 km kappgang | Jefferson Pérez (ECU) | 1.17.21 | Francisco Javier Fernández (ESP) | 1.18.00 | Roman Raskazov (RUS) | 1.18.07 |
50 km kappgang | Robert Korzeniovski (POL) | 3.36.03 (VR) | German Skurygin (RUS) | 3.36.42 (NR) | Andreas Erm (GER) | 3.37.46 (NR) |
110 m hekk | Allen Johnson (USA) | 13,12 | Terrence Trammell (USA) | 13,20 | Liu Xiang (CHN) | 13,23 |
400 m hekk | Félix Sánchez (DOM) | 47,25 | Joey Woody (USA) | 48,18 | Periklis Iakovakis (GRE) | 48,24 |
3000 m hinder | Saif Saaeed Shaheen (QAT) | 8.04,39 | Ezekiel Kemboi (KEN) | 8.05,11 | Eliseo Martin (ESP) | 8.09,09 |
4 x 100 m stafett | USA USA | 38,06 | Brasil Brasil | 38,26 | Nederland Nederland | 38,87 |
4 x 400 m stafett [b] | Frankrike Frankrike | 2.58,96 (NR) | Jamaica Jamaica | 2.59,60 | Bahamas | 2.58,88 |
Høyde | Jacques Freitag (RSA) | 2,35 m | Stefan Holm (SWE) | 2,32 m | Mark Boswell (CAN) | 2,32 m |
Lengde | Dwight Phillips (USA) | 8,32 m | James Beckford (JAM) | 8,28 m | Yago Lamela (ESP) | 8,22 m |
Stavsprang | Giuseppe Gibilisco (ITA) | 5,90 m (NR) | Okkert Brits (RSA) | 5,85 m | Patrik Kristiansson (SWE) | 5,85 m |
Tresteg | Christian Olsson (SWE) | 17,72 m | Yoandri Betanzos (CUB) | 17,28 m | Leevan Sands (BAH) | 17,26 m |
Spydkast | Sergej Makarov (RUS) | 85,44 m | Andrus Värnik (EST) | 85,17 m | Boris Henry (GER) | 84,74 m |
Diskos | Virgilijus Alekna (LTU) | 69,69 m | Róbert Fazekas (HUN) | 69,01 m | Vasilij Kaptjukh (BLR) | 66,51 m |
Kulestøt | Andrej Mikhnevitsj (BLR) | 21,69 m | Adam Nelson (USA) | 21,26 m | Jurij Bilonoh (UKR) | 21,10 m |
Sleggekast | Ivan Tsikhan (BLR) | 83,05 m | Adrián Annus (HUN) | 80,36 m | Koji Murofushi (JPN) | 80,12 m |
Tikamp | Tom Pappas (USA) | 8750 p. | Roman Šebrle (CZE) | 8634 p. | Dmitrij Karpov (KAZ) | 8374 p. (NR) |
Type nummerering
- ^ Jerome Young fra USA var først over målstreken på øvelsen 400 m med tiden 44,50, men ble diskvalifisert etter en positiv dopingtest i 2004.
- ^ USA var første lag over målstreken på 4 x 400 m stafett med tiden 2.58,88, men ble diskvalifisert da to av utøverne på laget avga positive dopingtester.
Kvinner
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m | Torri Edwards (USA) | 10,93 | Chandra Sturrup (BAH) | 11,02 | Katerina Thanou (GRE) | 11,03 |
200 m | Anastasija Kapatsjinskaja (RUS) | 22,38 | Torri Edwards (USA) | 22,47 | Muriel Hurtis (FRA) | 22,59 |
400 m | Ana Guevara (MEX) | 48,89 | Lorraine Fenton (JAM) | 49,43 | Amy Mbacke Thiam (SEN) | 49,95 |
800 m | Maria Mutola (MOZ) | 1.59,89 | Kelly Holmes (GBR) | 2.00,18 | Natalja Khrusjtsjeljova (RUS) | 2.00,29 |
1500 m | Tatjana Tomasjova (RUS) | 3.58,52 (MR) | Süreyya Ayhan (TUR) | 3.59,04 | Hayley Tullett (GBR) | 3.59,95 |
5000 m | Tirunesh Dibaba (ETH) | 14.51,72 | Marta Domínguez (ESP) | 14.52,26 | Edith Masai (KEN) | 14.52,30 |
10000 m | Berhane Adere (ETH) | 30.04,18 (MR) | Werknesh Kidane (ETH) | 30.07,15 | Sun Yingjie (CHN) | 30.07,20 |
Maraton | Catherine Ndereba (KEN) | 2.23.55 (MR) | Mizuki Noguchi (JPN) | 2.24.18 | Masako Chiba (JPN) | 2.25.09 |
20 km kappgang | Jelena Nikolajeva (RUS) | 1.26.52 | Gillian O'Sullivan (IRL) | 1.27.34 | Valentina Zibulskaja (BLR) | 1.28.10 (NR) |
100 m hekk | Perdita Felicien (CAN) | 12,53 (NR) | Brigitte Foster (JAM) | 12,57 | Miesha McKelvy-Jones (USA) | 12,67 |
400 m hekk | Jana Pittman (AUS) | 53,22 | Sandra Glover (USA) | 53,65 | Julija Petsjonkina (RUS) | 53,71 |
4 x 100 m | Frankrike Frankrike | 41,78 | USA USA | 41,83 | Russland Russland | 42,66 |
4 x 400 m stafett | USA USA | 3.22,63 | Russland Russland
| 3.22,91 | Jamaica Jamaica | 3.22,92 |
Høyde | Hestrie Cloete (RSA) | 2,06 m | Marina Kuptsova (RUS) | 2,00 m | Kajsa Bergqvist (SWE) | 2,00 m |
Lengde | Eunice Barber (FRA) | 6,99 m | Tatjana Kotova (RUS) | 6,74 m | Anju Bobby George (IND) | 6,70 m |
Stavsprang | Svetlana Feofanova (RUS) | 4,75 m (MR) | Annika Becker (GER) | 4,70 m | Jelena Isinbajeva (RUS) | 4,65 m |
Tresteg | Tatjana Lebedeva (RUS) | 15,18 m | Françoise Mbango Etone (CMR) | 15,05 m (AF) | Magdelin Martinez (ITA) | 14,90 m (NR) |
Spydkast | Mirela Manjani (GRE) | 66,52 m | Tatjana Sjikolenko (RUS) | 63,28 m | Steffi Nerius (GER) | 62,70 m |
Diskos | Irina Jatsjenko (BLR) | 67,32 m | Anastasia Kelesidou (GRE) | 67,14 m | Ekaterini Voggoli (GRE) | 66,73 m |
Kulestøt | Svetlana Kriveljova (RUS) | 20,63 m | Nadesjda Ostaptsjuk (BLR) | 20,12 m | Vita Pavlysj (UKR) | 20,08 m |
Sleggekast | Yipsi Moreno (CUB) | 73,33 m | Olga Kuzenkova (RUS) | 71,71 m | Manuela Montebrun (FRA) | 70,92 m |
Sjukamp | Carolina Klüft (SWE) | 7001 p. (NR) | Eunice Barber (FRA) | 6755 p. | Natallja Sazanovitsj (BLR) | 6524 p. |
Forklaringer
- VR: verdensrekord
- MR: mesterskapsrekord
- NR: nasjonal rekord
- AF: afrikansk rekord
- * : Utøvere i stafett som fikk medalje etter å ha deltatt i forsøksheat, men ikke i selve finalen.
Eksterne lenker
- Arrangørens offisielle hjemmeside