Colombia deltog i de olympiska sommarspelen 2000 med en trupp bestående av 44 deltagare, 25 män och 19 kvinnor, och de tog totalt en medalj. María Isabel Urrutias guldmedalj i tyngdlyftning var Colombias första olympiska guldmedalj.[1]
Medaljer
Guld
Boxning
Fjädervikt
- Andrés Ledesma
- Omgång 1 — Förlorade mot Somluck Kamsing från Thailand (→ gick inte vidare)
Lättvikt
- José Leonardo Cruz
- Omgång 1 — Besegrade Giovanni Michael Frontin från Mauritius
- Omgång 2 — Förlorade mot Almazbek Raimkulov från Kirgizistan (→ gick inte vidare)
Weltervikt
- Francisco Calderón
- Omgång 1 — Bye
- Omgång 2 — Förlorade mot Oleg Saitov från Ryssland (→ gick inte vidare)
Brottning
Cykling
Mountainbike
Herrarnas terränglopp
- Diego Garavito
- Final — did not finish (→ ingen placering)
Damernas terränglopp
- Flor Marina Delgadillo
- Final — 2:03:17.10 (→ 24:e plats)
Landsväg
Herrarnas tempolopp
Herrarnas linjelopp
- Ruber Marín
- Final — 5:30:46 (→ 31:e plats)
- Jhon García
- Final — did not finish (→ ingen placering)
- Fredy Gonzalez
- Final — did not finish (→ ingen placering)
Bana
Herrarnas poänglopp
- Marlon Pérez
- Poäng — 0
- Varv efter — 2 (→ 21:e plats)
Damernas förföljelse
Damernas poänglopp
Friidrott
Herrarnas 200 meter
- Jimmy Pino
- Omgång 1 — 21.42 (→ gick inte vidare)
Herrarnas höjdhopp
- Gilmar Mayo
- Kval — 2.20 (→ gick inte vidare)
Herrarnas maraton
- José Alirio Carrasco
- Final — gick inte vidare (→ ingen placering)
Damernas 200 meter
- Felipa Palacios
- Omgång 1 — 23.08
- Omgång 2 — 23.19
- Semifinal — 23.11 (→ gick inte vidare)
Damernas 400 meter
- Norma González
- Omgång 1 — 53.34 (→ gick inte vidare)
Damernas 4 x 100 meter stafett
- Mirtha Brock, Digna Luz Murillo, Melisa Murillo, Felipa Palacios, Ximena Restrepo
- Omgång 1 — 44.08
- Semifinal — 44.37 (→ gick inte vidare)
Damernas spjutkastning
- Sabina Moya
- Qualifying — 49.16 (→ gick inte vidare)
Damernas maraton
- Iglandini González
- Final — 2:47:26 (→ 40:e plats)
Fäktning
Herrarnas värja
Damernas värja
Ridsport
Simhopp
- Herrarnas 3 m
- Juan Urán
- Kval — 308,1 (→ gick inte vidare, 41:a plats)
- Herrarnas 10 m
- Juan Urán
- Kval — 333,93 (→ gick inte vidare, 27:e plats)
- Damernas 3 m
- Diana Pineda
- Kval — 220,68 (→ gick inte vidare, 34:e plats)
Taekwondo
Tennis
Triathlon
Damernas triathlon
- Maria Morales — 2:13:43.38 (→ 37:e plats)
Referenser
- ^ ”Colombia at the 2000 Sydney Summer Games” (på engelska). Sports-reference.com. Arkiverad från originalet den 21 februari 2016. https://web.archive.org/web/20160221155548/http://www.sports-reference.com/olympics/countries/COL/summer/2000/. Läst 13 december 2015.