Tyskland i olympiska vinterspelen 1936
| ||||||
Kommitté | Tysklands Olympiska Kommitté | |||||
---|---|---|---|---|---|---|
Olympiska vinterspelen 1936 i Garmisch-Partenkirchen | ||||||
Deltagare | 55 deltagare i 8 grenar | |||||
Fanbärare | Georg von Kaufmann | |||||
| ||||||
| ||||||
Tyskland i olympiska sommarspelen | ||||||
1896 • 1900 • 1904 • 1908 • 1912 • 1920 • 1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 - 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 | ||||||
Tyskland i olympiska vinterspelen | ||||||
1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 - 1988 • 1992 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006 | ||||||
Tyskland i andra olympiska spel | ||||||
Saarland (1952) Tysklands förenade lag (1960-1964) |
Tyskland deltog i olympiska vinterspelen 1936, som arrangerades i Garmisch-Partenkirchen som ligger i södra Tyskland. Tysklands trupp bestod av 55 idrottare, 48 män och 7 kvinnor. Dessa deltagare ställde upp i 17 grenar, i 8 sporter.
Medaljer
Guld
- Alpin skidåkning
- Damernas kombination: Christl Cranz
- Herrarnas kombination: Franz Pfnür
- Konståkning
- Par: Maxi Herber & Ernst Baier
Silver
- Alpin skidåkning
- Damernas kombination: Käthe Grasegger
- Herrarnas kombination: Gustav Lantschner
- Konståkning
- Herrar: Ernst Baier
Trupp
- Alpin skidåkning
- Christl Cranz
- Franz Pfnür
- Käthe Grasegger
- Gustav Lantschner
- Rudi Cranz
- Hadi Pfeifer
- Lisa Resch
- Roman Wörndle
- Backhoppning
- Franz Haslberger
- Kurt Körner
- Paul Krauß
- Hans Marr
- Bob
- Albert Brehme
- Fritz Grau
- Sebastian Huber
- Hanns Kilian
- Wolfgang Kummer
- Fritz Schwartz
- Walter Trott
- Hermann von Valta
- Fritz Vonhof
- Rudolf Werlich
- Hastighetsåkning på skridskor
- Heinz Sames
- Willi Sandner
- Ishockey
- Rudi Ball
- Wilhelm Egginger
- Werner George
- Gustav Jaenecke
- Karl Kögel
- Alois Kuhn
- Philipp Schenk
- Herbert Schibukat
- Georg Strobl
- Paul Trautmann
- Joachim Albrecht von Bethmann-Hollweg
- Toni Wiedemann
- Nordisk kombination
- Toni Eisgruber
- Josef Gumpold
- Friedl Wagner
- Konståkning
- Ernst Baier
- Maxi Herber
- Viktoria Lindpaintner
- Günther Lorenz
- Eva Prawitz
- Otto Weiß
- Längdskidåkning
- Friedl Däuber
- Fritz Gaiser
- Herbert Leupold
- Erich Marx
- Walter Motz
- Josef Ponn
- Georg von Kaufmann
- Matthias Wörndle
- Toni Zeller
- Willy Bogner (även i nordisk kombination)
Källor
- SR/Olympic Sports
|