2012 Yaz Olimpiyatları'nda voleybol - Kadınlar
2012 Yaz Olimpiyatları'nda Kadınlar voleybol | |||||||
Yer | Earls Court Exhibition Centre | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Tarih | 28 Temmuz – 11 Ağustos | ||||||
Ülke sayısı | 12 | ||||||
Sporcu sayısı | 144 | ||||||
Madalya kazananlar | |||||||
| |||||||
← 2008 | 2016 → |
2012 Yaz Olimpiyatları'nda Voleybol | ||||
---|---|---|---|---|
Salon | ||||
Turnuva | Erkekler | Kadınlar | ||
Kadrolar | Erkekler | Kadınlar | ||
Plaj | ||||
Turnuva | Erkekler | Kadınlar | ||
Kadrolar | Erkekler | Kadınlar |
2012 Yaz Olimpiyatları'nda voleybol kadınlar mücadelesi Yaz Olimpiyatları tarihinde yapılan 13. kadın voleybol turnuvası. Organizasyon voleybolun spor yönetim teşkilatı FIVB ve IOC tarafından ortaklaşa düzenlenmiştir. Karşılaşmalar 28 Temmuz-11 Ağustos 2012 tarihleri arasında Birleşik Krallık'ın Londra kentindeki Earls Court Exhibition Centre'da oynanmıştır.
Elemeler
Turnuva | Tarih | Yer | Belirlenen takım sayısı | Hak kazananlar |
---|---|---|---|---|
Ev sahibi ülke | - | - | 1 | Büyük Britanya |
2011 Dünya Kupası | 4-18 Kasım 2011 | Japonya | 3 | İtalya ABD Çin |
Afrika Eleme Turnuvası | 2-4 Şubat 2012 | Blida, Cezayir | 1 | Cezayir |
Kuzey Amerika Eleme Turnuvası | 29 Nisan - 5 Mayıs 2012 | Tijuana, Meksika | 1 | Dominik Cumhuriyeti |
Avrupa Eleme Turnuvası | 1-6 Mayıs 2012 | Ankara, Türkiye | 1 | Türkiye |
Güney Amerika Eleme Turnuvası | 9-13 Mayıs 2012 | São Carlos, Brezilya | 1 | Brezilya |
Dünya Eleme Turnuvası | 19-27 Mayıs 2012 | Tokyo, Japonya | 3 | Güney Kore Rusya Sırbistan |
Asya Eleme Turnuvası | 1 | Japonya | ||
Toplam | 12 |
- Asya Eleme Turnuvası, Dünya Eleme Turnuvası ile birlikte düzenlendi. İlk üç sırayı alan takımlar Dünya Elemesi kontenjanından Olimpiyatlara katılırken, ilk üç sıra dışındaki en iyi Asya ülkesi, Asya Elemesi galibi olarak Londra'ya gitmeye hak kazandı.
Format
Oyunlara katılma hakkı kazanan on iki takım, FIVB Dünya Sıralaması'na göre altışar takımlı iki gruba ayrıldı. Takımların tüm rakipleriyle birer maç oynadığı gruplarda ilk dört sırayı alan ekipler çeyrek finale yükseldi.
A Grubu | B Grubu |
---|---|
Büyük Britanya | ABD |
Japonya | Brezilya |
İtalya | Çin |
Rusya | Sırbistan |
Dominik Cumhuriyeti | Türkiye |
Cezayir | Güney Kore |
Kadrolar
Ön eleme turu
Takımların tüm rakipleriyle birer maç oynadığı gruplarda, ilk dört sırayı alan takımlar eleme turuna yükseldi. Takımlar, 3-0 veya 3-1'lik galibiyetlerde üç, 3-2'lik galibiyette iki, 3-2'lik mağlubiyette bir ve 3-0 veya 3-1'lik mağlubiyetlerde sıfır puan aldı.[1] İki takım grubu aynı puanda bitirirse, sıralama için bakılacak istatistikler (1) galibiyet sayısı, (2) set kazanma oranı, (3) puan oranı ve (4) iki takım arasındaki maç, şeklindeydi.[1] Üç veya daha fazla takımın puan eşitliğinde ise aynı istatistiklere, sadece aralarında oynadıkları karşılaşmalar dahil olmak üzere bakılacaktı.[1]
Grup A
Tarih | Saat | Skor | 1. Set | 2. Set | 3. Set | 4. Set | 5. Set | Toplam | Rapor | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
28 Temmuz | 09:30 | Cezayir | 0–3 | Japonya | 15–25 | 14–25 | 7–25 | 36–75 | P2 P3 | ||
28 Temmuz | 14:45 | Büyük Britanya | 0–3 | Rusya | 19–25 | 10–25 | 16–25 | 45–75 | P2 P3 | ||
28 Temmuz | 16:45 | İtalya
| 3–1 | Dominik Cumhuriyeti | 25–17 | 23–25 | 25–19 | 25–15 | 98–76 | P2 P3 | |
30 Temmuz | 14:45 | Dominik Cumhuriyeti | 1–3 | Rusya | 23–25 | 15–25 | 26–24 | 22–25 | 86–99 | P2 P3 | |
30 Temmuz | 20:00 | İtalya
| 3–1 | Japonya | 25–22 | 25–21 | 20–25 | 25–22 | 95–90 | P2 P3 | |
30 Temmuz | 22:20 | Büyük Britanya
| 3–2 | Cezayir | 22–25 | 25–19 | 23–25 | 25–19 | 15–8 | 110–96 | P2 P3 |
01 Ağustos | 09:30 | Dominik Cumhuriyeti | 0–3 | Japonya | 20–25 | 19–25 | 23–25 | 62–75 | P2 P3 | ||
01 Ağustos | 11:30 | Cezayir | 0–3 | Rusya | 7–25 | 14–25 | 15–25 | 36–75 | P2 P3 | ||
01 Ağustos | 16:45 | Büyük Britanya | 0–3 | İtalya | 25–27 | 12–25 | 12–25 | 49–77 | P2 P3 | ||
03 Ağustos | 12:25 | Japonya | 1–3 | Rusya | 25–27 | 17–25 | 25–20 | 19–25 | 86–97 | P2 P3 | |
03 Ağustos | 16:45 | Büyük Britanya | 0–3 | Dominik Cumhuriyeti | 9–25 | 18–25 | 19–25 | 46–75 | P2 P3 | ||
03 Ağustos | 22:00 | Cezayir | 0–3 | İtalya | 11–25 | 12–25 | 17–25 | 40–75 | P2 P3 | ||
05 Ağustos | 09:30 | Cezayir | 0–3 | Dominik Cumhuriyeti | 15–25 | 16–25 | 13–25 | 44–75 | P2 P3 | ||
05 Ağustos | 14:45 | Büyük Britanya | 0–3 | Japonya | 19–25 | 14–25 | 12–25 | 45–75 | P2 P3 | ||
05 Ağustos | 16:45 | İtalya | 2–3 | Rusya | 28–26 | 19–25 | 25–22 | 16–25 | 11–15 | 99–113 | P2 P3 |
Grup B
Tarih | Saat | Skor | 1. Set | 2. Set | 3. Set | 4. Set | 5. Set | Toplam | Rapor | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
28 Temmuz | 11:30 | Çin
| 3–1 | Sırbistan | 16–25 | 25–18 | 25–13 | 25–12 | 91–68 | P2 P3 | |
28 Temmuz | 20:00 | ABD
| 3–1 | Güney Kore | 25–19 | 25–17 | 20–25 | 25–21 | 95–82 | P2 P3 | |
28 Temmuz | 22:30 | Brezilya
| 3–2 | Türkiye | 25–18 | 23–25 | 25–19 | 25–27 | 15–12 | 113–101 | P2 P3 |
30 Temmuz | 09:30 | Çin
| 3–1 | Türkiye | 25–20 | 25–20 | 29–31 | 25–22 | 104–93 | P2 P3 | |
30 Temmuz | 12:00 | Sırbistan | 1–3 | Güney Kore | 12–25 | 16–25 | 25–16 | 21–25 | 74–91 | P2 P3 | |
30 Temmuz | 17:15 | ABD
| 3–1 | Brezilya | 25–18 | 25–17 | 22–25 | 25–21 | 97–81 | P2 P3 | |
01 Ağustos | 14:45 | Sırbistan | 0–3 | Türkiye | 20–25 | 12–25 | 21–25 | 53–75 | P2 P3 | ||
01 Ağustos | 20:00 | ABD
| 3–0 | Çin | 26–24 | 25–16 | 31–29 | 82–69 | P2 P3 | ||
01 Ağustos | 22:05 | Brezilya | 0–3 | Güney Kore | 23–25 | 21–25 | 21–25 | 65–75 | P2 P3 | ||
03 Ağustos | 09:30 | Brezilya
| 3–2 | Çin | 25–16 | 20–25 | 25–18 | 28–30 | 15–10 | 113–99 | P2 P3 |
03 Ağustos | 15:00 | Türkiye
| 3–2 | Güney Kore | 25–16 | 21–25 | 25–18 | 19–25 | 15–12 | 105–96 | P2 P3 |
03 Ağustos | 20:00 | ABD
| 3–0 | Sırbistan | 25–17 | 25–20 | 25–16 | 75–53 | P2 P3 | ||
05 Ağustos | 11:30 | Çin
| 3–2 | Güney Kore | 28–26 | 22–25 | 25–19 | 22–25 | 15–10 | 112–105 | P2 P3 |
05 Ağustos | 20:00 | ABD
| 3–0 | Türkiye | 27–25 | 25–16 | 25–19 | 77–60 | P2 P3 | ||
05 Ağustos | 22:00 | Brezilya
| 3–0 | Sırbistan | 25–10 | 25–22 | 25–16 | 75–48 | P2 P3 |
Final turu
- Tüm zamanlar Britanya Yaz Saati'ne (UTC+01:00 ) göredir.
Çeyrek finaller | Yarı finaller | Final | ||||||||
7 Ağustos | ||||||||||
Rusya | 2 | |||||||||
9 Ağustos | ||||||||||
Brezilya | 3 | |||||||||
Brezilya | 3 | |||||||||
7 Ağustos | ||||||||||
Japonya | 0 | |||||||||
Çin | 2 | |||||||||
11 Ağustos | ||||||||||
Japonya | 3 | |||||||||
Brezilya | 3 | |||||||||
7 Ağustos | ||||||||||
ABD | 1 | |||||||||
İtalya | 1 | |||||||||
9 Ağustos | ||||||||||
Güney Kore | 3 | |||||||||
Güney Kore | 0 | |||||||||
7 Ağustos | ||||||||||
ABD | 3 | |||||||||
ABD | 3 | |||||||||
Dominik Cumhuriyeti | 0 | |||||||||
Çeyrek finaller
Tarih | Saat | Skor | 1. Set | 2. Set | 3. Set | 4. Set | 5. Set | Toplam | Rapor | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
7 Ağu | 13:00 | Çin | 2–3 | Japonya | 26–28 | 25–23 | 23–25 | 25–23 | 16–18 | 115–117 | P2 P3 |
7 Ağu | 15:50 | Rusya | 2–3 | Brezilya | 26–24 | 22–25 | 25–19 | 22–25 | 19–21 | 114–114 | P2 P3 |
7 Ağu | 19:10 | ABD
| 3–0 | Dominik Cumhuriyeti | 25–14 | 25–21 | 25–22 | 75–57 | P2 P3 | ||
7 Ağu | 21:05 | İtalya | 1–3 | Güney Kore | 25–18 | 21–25 | 20–25 | 18–25 | 84–93 | P2 P3 |
Yarı finaller
Tarih | Saat | Skor | 1. Set | 2. Set | 3. Set | 4. Set | 5. Set | Toplam | Rapor | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
9 Ağu | 15:00 | Güney Kore | 0–3 | ABD | 20–25 | 22–25 | 22–25 | 64–75 | P2 P3 | ||
9 Ağu | 19:30 | Brezilya
| 3–0 | Japonya | 25–18 | 25–15 | 25–18 | 75–51 | P2 P3 |
Bronz madalya maçı
Tarih | Saat | Skor | 1. Set | 2. Set | 3. Set | 4. Set | 5. Set | Toplam | Rapor | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
11 Ağu | 11:30 | Japonya
| 3–0 | Güney Kore | 25–22 | 26–24 | 25–21 | 76–67 | P2 P3 |
Altın madalya maçı
Tarih | Saat | Skor | 1. Set | 2. Set | 3. Set | 4. Set | 5. Set | Toplam | Rapor | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
11 Ağu | 18:30 | Brezilya
| 3–1 | ABD | 11–25 | 25–17 | 25–20 | 25–17 | 86–79 | P2 P3 |
Final sıralaması
|
|
Medalya listesi
Altın | Gümüş | Bronz |
Brezilya (BRA) Fabiana Claudino (k) Dani Lins Paula Pequeno Adenízia da Silva Thaísa Menezes Jaqueline Carvalho Fernanda Ferreira Tandara Caixeta Natália Pereira Sheilla Castro Fabiana de Oliveira Fernanda Garay Baş antrenör: | Amerika Birleşik Devletleri (USA) Danielle Scott-Arruda Tayyiba Haneef-Park Lindsey Berg (k) Tamari Miyashiro Nicole Davis Jordan Larson Megan Hodge Christa Harmotto Logan Tom Foluke Akinradewo Courtney Thompson Destinee Hooker Baş antrenör: Hugh McCutcheon | Japonya (JPN) Hitomi Nakamichi Yoshie Takeshita Mai Yamaguchi Erika Araki (k) Kaori Inoue Maiko Kano Yuko Sano Ai Otomo Risa Shinnabe Saori Sakoda Yukiko Ebata Saori Kimura Baş antrenör: Masayoshi Manabe |
Ayrıca bakınız
2012 Yaz Olimpiyatları'nda voleybol - Erkekler
Kaynakça
- ^ a b c "Sports Regulations Volleyball" (PDF) (İngilizce). FIVB. Temmuz 2012. s. 21. 7 Eylül 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 24 Ağustos 2021.