Atlamada Olimpiyat madalyası kazananlar listesi
Atlamada Olimpiyat madalyası kazananlar listesi, dört yılda bir düzenlenen Yaz Olimpiyatları'nda atlama kategorilerinde dereceye girmiş sporcuları listeler.
Mevcut program
Erkekler
10 metre kule
Oyunlar | Altın | Gümüş | Bronz |
---|---|---|---|
1904 St. Louis ayrıntılar | George Sheldon Amerika Birleşik Devletleri | Georg Hoffmann Almanya | Frank Kehoe Amerika Birleşik Devletleri |
1908 Londra ayrıntılar | Hjalmar Johansson İsveç | Karl Malmström İsveç | Arvid Spångberg İsveç |
1912 Stockholm ayrıntılar | Erik Adlerz İsveç | Albert Zürner Almanya | Gustaf Blomgren İsveç |
1920 Antwerp ayrıntılar | Clarence Pinkston Amerika Birleşik Devletleri | Erik Adlerz İsveç | Harry Prieste Amerika Birleşik Devletleri |
1924 Paris ayrıntılar | Albert White Amerika Birleşik Devletleri | David Fall Amerika Birleşik Devletleri | Clarence Pinkston Amerika Birleşik Devletleri |
1928 Amsterdam ayrıntılar | Pete Desjardins Amerika Birleşik Devletleri | Ferid Simaika Mısır | Michael Galitzen Amerika Birleşik Devletleri |
1932 Los Angeles ayrıntılar | Harold Smith Amerika Birleşik Devletleri | Michael Galitzen Amerika Birleşik Devletleri | Frank Kurtz Amerika Birleşik Devletleri |
1936 Berlin ayrıntılar | Marshall Wayne Amerika Birleşik Devletleri | Elbert Root Amerika Birleşik Devletleri | Hermann Stork Almanya |
1948 Londra ayrıntılar | Samuel Lee Amerika Birleşik Devletleri | Bruce Harlan Amerika Birleşik Devletleri | Joaquín Capilla Meksika |
1952 Helsinki ayrıntılar | Samuel Lee Amerika Birleşik Devletleri | Joaquín Capilla Meksika | Günther Haase Almanya |
1956 Melbourne ayrıntılar | Joaquín Capilla Meksika | Gary Tobian Amerika Birleşik Devletleri | Richard Connor Amerika Birleşik Devletleri |
1960 Roma ayrıntılar | Bob Webster Amerika Birleşik Devletleri | Gary Tobian Amerika Birleşik Devletleri | Brian Phelps Büyük Britanya |
1964 Tokyo ayrıntılar | Bob Webster Amerika Birleşik Devletleri | Klaus Dibiasi İtalya | Tom Gompf Amerika Birleşik Devletleri |
1968 Meksiko ayrıntılar | Klaus Dibiasi İtalya | Álvaro Gaxiola Meksika | Win Young Amerika Birleşik Devletleri |
1972 Münih ayrıntılar | Klaus Dibiasi İtalya | Richard Rydze Amerika Birleşik Devletleri | Giorgio Cagnotto İtalya |
1976 Montreal ayrıntılar | Klaus Dibiasi İtalya | Greg Louganis Amerika Birleşik Devletleri | Vladimir Aleynik Sovyetler Birliği |
1980 Moskova ayrıntılar | Falk Hoffmann Doğu Almanya | Vladimir Aleynik Sovyetler Birliği | David Ambartsumyan Sovyetler Birliği |
1984 Los Angeles ayrıntılar | Greg Louganis Amerika Birleşik Devletleri | Bruce Kimball Amerika Birleşik Devletleri | Li Kongzheng Çin |
1988 Seul ayrıntılar | Greg Louganis Amerika Birleşik Devletleri | Xiong Ni Çin | Jesús Mena Meksika |
1992 Barselona ayrıntılar | Sun Shuwei Çin | Scott Donie Amerika Birleşik Devletleri | Xiong Ni Çin |
1996 Atlanta ayrıntılar | Dmitri Sautin Rusya | Jan Hempel Almanya | Xiao Hailiang Çin |
2000 Sidney ayrıntılar | Tian Liang Çin | Hu Jia Çin | Dmitri Sautin Rusya |
2004 Atina ayrıntılar | Hu Jia Çin | Mathew Helm Avustralya | Tian Liang Çin |
2008 Pekin ayrıntılar | Matthew Mitcham Avustralya | Zhou Lüxin Çin | Gleb Galperin Rusya |
2012 Londra ayrıntılar | David Boudia Amerika Birleşik Devletleri | Qiu Bo Çin | Tom Daley Büyük Britanya |
2016 Rio de Janeiro ayrıntılar | Chen Aisen Çin | German Sanchez Meksika | David Boudia Amerika Birleşik Devletleri |
2020 Tokyo ayrıntılar | Cao Yuan Çin | Yang Jian Çin | Tom Daley Büyük Britanya |
2024 Paris ayrıntılar |
3 metre tramplen
Oyunlar | Altın | Gümüş | Bronz |
---|---|---|---|
1908 Londra ayrıntılar | Albert Zürner Almanya | Kurt Behrens Almanya | George Gaidzik Amerika Birleşik Devletleri |
Gottlob Walz Almanya | |||
1912 Stockholm ayrıntılar | Paul Günther Almanya | Hans Luber Almanya | Kurt Behrens Almanya |
1920 Antwerp ayrıntılar | Louis Kuehn Amerika Birleşik Devletleri | Clarence Pinkston Amerika Birleşik Devletleri | Louis Balbach Amerika Birleşik Devletleri |
1924 Paris ayrıntılar | Albert White Amerika Birleşik Devletleri | Pete Desjardins Amerika Birleşik Devletleri | Clarence Pinkston Amerika Birleşik Devletleri |
1928 Amsterdam ayrıntılar | Pete Desjardins Amerika Birleşik Devletleri | Michael Galitzen Amerika Birleşik Devletleri | Ferid Simaika Mısır |
1932 Los Angeles ayrıntılar | Michael Galitzen Amerika Birleşik Devletleri | Harold Smith Amerika Birleşik Devletleri | Richard Degener Amerika Birleşik Devletleri |
1936 Berlin ayrıntılar | Richard Degener Amerika Birleşik Devletleri | Marshall Wayne Amerika Birleşik Devletleri | Alan Greene Amerika Birleşik Devletleri |
1948 Londra ayrıntılar | Bruce Harlan Amerika Birleşik Devletleri | Miller Anderson Amerika Birleşik Devletleri | Samuel Lee Amerika Birleşik Devletleri |
1952 Helsinki ayrıntılar | David Browning Amerika Birleşik Devletleri | Miller Anderson Amerika Birleşik Devletleri | Bob Clotworthy Amerika Birleşik Devletleri |
1956 Melbourne ayrıntılar | Bob Clotworthy Amerika Birleşik Devletleri | Donald Harper Amerika Birleşik Devletleri | Joaquín Capilla Meksika |
1960 Roma ayrıntılar | Gary Tobian Amerika Birleşik Devletleri | Samuel Hall Amerika Birleşik Devletleri | Juan Botella Meksika |
1964 Tokyo ayrıntılar | Kenneth Sitzberger Amerika Birleşik Devletleri | Frank Gorman Amerika Birleşik Devletleri | Lawrence Andreasen Amerika Birleşik Devletleri |
1968 Meksiko ayrıntılar | Bernard Wrightson Amerika Birleşik Devletleri | Klaus Dibiasi İtalya | Jim Henry Amerika Birleşik Devletleri |
1972 Münih ayrıntılar | Vladimir Vasin Sovyetler Birliği | Giorgio Cagnotto İtalya | Craig Lincoln Amerika Birleşik Devletleri |
1976 Montreal ayrıntılar | Phil Boggs Amerika Birleşik Devletleri | Giorgio Cagnotto İtalya | Aleksandr Kosenkov Sovyetler Birliği |
1980 Moskova ayrıntılar | Aleksandr Portnov Sovyetler Birliği | Carlos Girón Meksika | Giorgio Cagnotto İtalya |
1984 Los Angeles ayrıntılar | Greg Louganis Amerika Birleşik Devletleri | Tan Liangde Çin | Ronald Merriott Amerika Birleşik Devletleri |
1988 Seul ayrıntılar | Greg Louganis Amerika Birleşik Devletleri | Tan Liangde Çin | Li Deliang Çin |
1992 Barselona ayrıntılar | Mark Lenzi Amerika Birleşik Devletleri | Tan Liangde Çin | Dmitri Sautin Birleşik Takım |
1996 Atlanta ayrıntılar | Xiong Ni Çin | Yu Zhuocheng Çin | Mark Lenzi Amerika Birleşik Devletleri |
2000 Sidney ayrıntılar | Xiong Ni Çin | Fernando Platas Meksika | Dmitri Sautin Rusya |
2004 Atina ayrıntılar | Peng Bo Çin | Alexandre Despatie Kanada | Dmitri Sautin Rusya |
2008 Pekin ayrıntılar | He Chong Çin | Alexandre Despatie Kanada | Qin Kai Çin |
2012 Londra ayrıntılar | İlya Zaharov Rusya | Qin Kai Çin | He Chong Çin |
2016 Rio de Janeiro ayrıntılar | Cao Yuan Çin | Jack Laugher Büyük Britanya | Patrick Hausding Almanya |
2020 Tokyo ayrıntılar | Xie Siyi Çin | Wang Zongyuan Çin | Jack Laugher Büyük Britanya |
2024 Paris ayrıntılar |
Senkronize 10 metre platform
Oyunlar | Altın | Gümüş | Bronz |
---|---|---|---|
2000 Sidney ayrıntılar | İgor Lukaşin & Dmitri Sautin (RUS) | Hu Jia & Tian Liang (CHN) | Jan Hempel & Heiko Meyer (GER) |
2004 Atina ayrıntılar | Tian Liang & Yang Jinghui (CHN) | Leon Taylor & Peter Waterfield (GBR) | Mathew Helm & Robert Newbery (AUS) |
2008 Pekin ayrıntılar | Lin Yue & Huo Liang (CHN) | Patrick Hausding & Sascha Klein (GER) | Gleb Galperin & Dmitri Dobroskok (RUS) |
2012 Londra ayrıntılar | Cao Yuan & Zhang Yanquan (CHN) | Iván García & Germán Sánchez (MEX) | David Boudia & Nicholas McCrory (USA) |
2016 Rio de Janeiro ayrıntılar | Chen Aisen & Lin Yue (CHN) | David Boudia & Steele Johnson (USA) | Tom Daley & Daniel Goodfellow (GBR) |
2020 Tokyo ayrıntılar | Tom Daley & Matty Lee (GBR) | Cao Yuan & Chen Aisen (CHN) | Aleksandr Bondar & Viktor Minibaev (ROC) |
2024 Paris ayrıntılar |
Senkronize 3 metre tramplen
Oyunlar | Altın | Gümüş | Bronz |
---|---|---|---|
2000 Sidney ayrıntılar | Xiong Ni & Xiao Hailiang (CHN) | Aleksandr Dobroskok & Dmitri Sautin (RUS) | Robert Newbery & Dean Pullar (AUS) |
2004 Atina ayrıntılar | Thomas Bimis & Nikolaos Siranidis (GRE) | Andreas Wels & Tobias Schellenberg (GER) | Steven Barnett & Robert Newbery (AUS) |
2008 Pekin ayrıntılar | Wang Feng & Qin Kai (CHN) | Dmitri Sautin & Yuri Kunakov (RUS) | İllya Kvaşa & Oleksi Prigorov (UKR) |
2012 Londra ayrıntılar | Luo Yutong & Qin Kai (CHN) | İlya Zaharov & Yevgeni Kuznetsov (RUS) | Troy Dumais & Kristian Ipsen (USA) |
2016 Rio de Janeiro ayrıntılar | Chris Mears & Jack Laugher (GBR) | Sam Dorman & Michael Hixon (USA) | Cao Yuan & Qin Kai (CHN) |
2020 Tokyo ayrıntılar | Xie Siyi & Wang Zongyuan (CHN) | Andrew Capobianco & Michael Hixon (USA) | Patrick Hausding & Lars Rüdiger (GER) |
2024 Paris ayrıntılar |
Kadınlar
10 metre platform
Oyunlar | Altın | Gümüş | Bronz |
---|---|---|---|
1912 Stockholm ayrıntılar | Greta Johansson İsveç | Lisa Regnell İsveç | Isabelle White Büyük Britanya |
1920 Antwerp ayrıntılar | Stefanie Clausen Danimarka | Beatrice Armstrong Büyük Britanya | Eva Olliwier İsveç |
1924 Paris ayrıntılar | Caroline Smith Amerika Birleşik Devletleri | Elizabeth Becker-Pinkston Amerika Birleşik Devletleri | Hjördis Töpel İsveç |
1928 Amsterdam ayrıntılar | Elizabeth Becker-Pinkston Amerika Birleşik Devletleri | Georgia Coleman Amerika Birleşik Devletleri | Laura Sjöqvist İsveç |
1932 Los Angeles ayrıntılar | Dorothy Poynton-Hill Amerika Birleşik Devletleri | Georgia Coleman Amerika Birleşik Devletleri | Marion Roper Amerika Birleşik Devletleri |
1936 Berlin ayrıntılar | Dorothy Poynton-Hill Amerika Birleşik Devletleri | Velma Dunn Amerika Birleşik Devletleri | Käthe Köhler Almanya |
1948 Londra ayrıntılar | Vicki Draves Amerika Birleşik Devletleri | Patsy Elsener Amerika Birleşik Devletleri | Birte Christoffersen Danimarka |
1952 Helsinki ayrıntılar | Pat McCormick Amerika Birleşik Devletleri | Paula Jean Myers Amerika Birleşik Devletleri | Juno Stover-Irwin Amerika Birleşik Devletleri |
1956 Melbourne ayrıntılar | Pat McCormick Amerika Birleşik Devletleri | Juno Stover-Irwin Amerika Birleşik Devletleri | Paula Jean Myers-Pope Amerika Birleşik Devletleri |
1960 Roma ayrıntılar | Ingrid Krämer Birleşik Almanya Takımı | Paula Jean Myers-Pope Amerika Birleşik Devletleri | Ninel Krutova Sovyetler Birliği |
1964 Tokyo ayrıntılar | Lesley Bush Amerika Birleşik Devletleri | Ingrid Engel-Krämer Birleşik Almanya Takımı | Galina Alekseyeva Sovyetler Birliği |
1968 Meksiko ayrıntılar | Milena Duchková Çekoslovakya | Natalya Lobanova Sovyetler Birliği | Ann Peterson Amerika Birleşik Devletleri |
1972 Münih ayrıntılar | Ulrika Knape İsveç | Milena Duchková Çekoslovakya | Marina Janicke Doğu Almanya |
1976 Montreal ayrıntılar | Yelena Vaytsehovskaya Sovyetler Birliği | Ulrika Knape İsveç | Deborah Wilson Amerika Birleşik Devletleri |
1980 Moskova ayrıntılar | Martina Jäschke Doğu Almanya | Sirvard Emirzyan Sovyetler Birliği | Liana Tsotadze Sovyetler Birliği |
1984 Los Angeles ayrıntılar | Zhou Jihong Çin | Michele Mitchell Amerika Birleşik Devletleri | Wendy Wyland Amerika Birleşik Devletleri |
1988 Seul ayrıntılar | Xu Yanmei Çin | Michele Mitchell Amerika Birleşik Devletleri | Wendy Williams Amerika Birleşik Devletleri |
1992 Barselona ayrıntılar | Fu Mingxia Çin | Yelena Miroşina Birleşik Takım | Mary Ellen Clark Amerika Birleşik Devletleri |
1996 Atlanta ayrıntılar | Fu Mingxia Çin | Annika Walter Almanya | Mary Ellen Clark Amerika Birleşik Devletleri |
2000 Sidney ayrıntılar | Laura Wilkinson Amerika Birleşik Devletleri | Li Na Çin | Anne Montminy Kanada |
2004 Atina ayrıntılar | Chantelle Newbery Avustralya | Lao Lishi Çin | Loudy Tourky Avustralya |
2008 Pekin ayrıntılar | Chen Ruolin Çin | Émilie Heymans Kanada | Wang Xin Çin |
2012 Londra ayrıntılar | Chen Ruolin Çin | Brittany Broben Avustralya | Pandelela Rinong Pamg Malezya |
2016 Rio de Janeiro ayrıntılar | Ren Qian Çin | Si Yajie Çin | Meaghan Benfeito Kanada |
2020 Tokyo ayrıntılar | Quan Hongchan Çin | Chen Yuxi Çin | Melissa Wu Avustralya |
2024 Paris ayrıntılar |
3 metre tramplen
Oyunlar | Altın | Gümüş | Bronz |
---|---|---|---|
1920 Antwerp ayrıntılar | Aileen Riggin Amerika Birleşik Devletleri | Helen Wainwright Amerika Birleşik Devletleri | Thelma Payne Amerika Birleşik Devletleri |
1924 Paris ayrıntılar | Elizabeth Becker-Pinkston Amerika Birleşik Devletleri | Aileen Riggin Amerika Birleşik Devletleri | Caroline Fletcher Amerika Birleşik Devletleri |
1928 Amsterdam ayrıntılar | Helen Meany Amerika Birleşik Devletleri | Dorothy Poynton-Hill Amerika Birleşik Devletleri | Georgia Coleman Amerika Birleşik Devletleri |
1932 Los Angeles ayrıntılar | Georgia Coleman Amerika Birleşik Devletleri | Katherine Rawls Amerika Birleşik Devletleri | Jane Fauntz Amerika Birleşik Devletleri |
1936 Berlin ayrıntılar | Marjorie Gestring Amerika Birleşik Devletleri | Katherine Rawls Amerika Birleşik Devletleri | Dorothy Poynton-Hill Amerika Birleşik Devletleri |
1948 Londra ayrıntılar | Vicki Draves Amerika Birleşik Devletleri | Zoe Ann Olsen Amerika Birleşik Devletleri | Patsy Elsener Amerika Birleşik Devletleri |
1952 Helsinki ayrıntılar | Pat McCormick Amerika Birleşik Devletleri | Madeleine Moreau Fransa | Zoe Ann Olsen-Jensen Amerika Birleşik Devletleri |
1956 Melbourne ayrıntılar | Pat McCormick Amerika Birleşik Devletleri | Jeanne Stunyo Amerika Birleşik Devletleri | Irene MacDonald Kanada |
1960 Roma ayrıntılar | Ingrid Krämer Birleşik Almanya Takımı | Paula Jean Myers-Pope Amerika Birleşik Devletleri | Elizabeth Ferris Büyük Britanya |
1964 Tokyo ayrıntılar | Ingrid Engel-Krämer Birleşik Almanya Takımı | Jeanne Collier Amerika Birleşik Devletleri | Patsy Willard Amerika Birleşik Devletleri |
1968 Meksiko ayrıntılar | Susanne Gossick Amerika Birleşik Devletleri | Tamara Pogoşeva Sovyetler Birliği | Keala O'Sullivan Amerika Birleşik Devletleri |
1972 Münih ayrıntılar | Micki King Amerika Birleşik Devletleri | Ulrika Knape İsveç | Marina Janicke Doğu Almanya |
1976 Montreal ayrıntılar | Jennifer Chandler Amerika Birleşik Devletleri | Christa Köhler Doğu Almanya | Cynthia Potter Amerika Birleşik Devletleri |
1980 Moskova ayrıntılar | İrina Kalinina Sovyetler Birliği | Martina Proeber Doğu Almanya | Karin Guthke Doğu Almanya |
1984 Los Angeles ayrıntılar | Sylvie Bernier Kanada | Kelly McCormick Amerika Birleşik Devletleri | Christina Seufert Amerika Birleşik Devletleri |
1988 Seul ayrıntılar | Gao Min Çin | Li Qing Çin | Kelly McCormick Amerika Birleşik Devletleri |
1992 Barselona ayrıntılar | Gao Min Çin | İrina Laşko Birleşik Takım | Brita Baldus Almanya |
1996 Atlanta ayrıntılar | Fu Mingxia Çin | İrina Laşko Rusya | Annie Pelletier Kanada |
2000 Sidney ayrıntılar | Fu Mingxia Çin | Guo Jingjing Çin | Dörte Lindner Almanya |
2004 Atina ayrıntılar | Guo Jingjing Çin | Wu Minxia Çin | Yuliya Pahalina Rusya |
2008 Pekin ayrıntılar | Guo Jingjing Çin | Yuliya Pahalina Rusya | Wu Minxia Çin |
2012 Londra ayrıntılar | Wu Minxia Çin | He Zi Çin | Laura Sánchez Meksika |
2016 Rio de Janeiro ayrıntılar | Shi Tingmao Çin | He Zi Çin | Tania Cagnotto İtalya |
2020 Tokyo ayrıntılar | Shi Tingmao Çin | Wang Han Çin | Krysta Palmer Amerika Birleşik Devletleri |
2024 Paris ayrıntılar |
Senkronize 10 metre kule
Oyunlar | Altın | Gümüş | Bronz |
---|---|---|---|
2000 Sidney ayrıntılar | Li Na & Sang Xue (CHN) | Émilie Heymans & Anne Montminy (CAN) | Rebecca Gilmore & Loudy Tourky (AUS) |
2004 Atina ayrıntılar | Lao Lishi & Li Ting (CHN) | Natalya Gonçarova & Yulia Koltunova (RUS) | Blythe Hartley & Émilie Heymans (CAN) |
2008 Pekin ayrıntılar | Chen Ruolin & Wang Xin (CHN) | Briony Cole & Melissa Wu (AUS) | Paola Espinosa & Tatiana Ortiz (MEX) |
2012 Londra ayrıntılar | Chen Ruolin & Wang Hao (CHN) | Paola Espinosa & Alejandra Orozco (MEX) | Meaghan Benfeito & Roseline Filion (CAN) |
2016 Rio de Janeiro ayrıntılar | Chen Ruolin & Liu Huixia (CHN) | Cheong Jun Hoong & Pandelela Rinong (MAS) | Meaghan Benfeito & Roseline Filion (CAN) |
2020 Tokyo ayrıntılar | Chen Yuxi & Zhang Jiaqi (CHN) | Delaney Schnell & Jessica Parratto (USA) | Gabriela Agundez & Alejandra Orozco (MEX) |
2024 Paris ayrıntılar |
Senkronize 3 metre tramplen
Oyunlar | Altın | Gümüş | Bronz |
---|---|---|---|
2000 Sidney ayrıntılar | Vera İlyina & Yuliya Pahalina (RUS) | Fu Mingxia & Guo Jingjing (CHN) | Ganna Sorokina & Olena Jupina (UKR) |
2004 Atina ayrıntılar | Guo Jingjing & Wu Minxia (CHN) | Vera İlyina & Yuliya Pahalina (RUS) | Irina Lashko & Chantelle Newbery (AUS) |
2008 Pekin ayrıntılar | Guo Jingjing & Wu Minxia (CHN) | Anastasiya Pozdniakova & Yuliya Pahalina (RUS) | Ditte Kotzian & Heike Fischer (GER) |
2012 Londra ayrıntılar | He Zi & Wu Minxia (CHN) | Kelci Bryant & Abigail Johnston (USA) | Jennifer Abel & Émilie Heymans (CAN) |
2016 Rio de Janeiro ayrıntılar | Shi Tingmao & Wu Minxia (CHN) | Tania Cagnotto & Francesca Dallapé (ITA) | Maddison Keeney & Anabelle Smith (AUS) |
2020 Tokyo ayrıntılar | Shi Tingmao & Wang Han (CHN) | Jennifer Abel & Mélissa Citrini-Beaulieu (CAN) | Lena Hentschel & Tina Punzel (GER) |
2024 Paris ayrıntılar |
Eski kategoriler
Erkekler
Düz yüksek dalış
Oyunlar | Altın | Gümüş | Bronz |
---|---|---|---|
1912 Stockholm ayrıntılar | Erik Adlerz İsveç | Hjalmar Johansson İsveç | John Jansson İsveç |
1920 Antwerp ayrıntılar | Arvid Wallman İsveç | Nils Skoglund İsveç | John Jansson İsveç |
1924 Paris ayrıntılar | Dick Eve Avustralya | John Jansson İsveç | Harold Clarke Büyük Britanya |
Mesafe atlayışı
Oyunlar | Altın | Gümüş | Bronz |
---|---|---|---|
1904 St. Louis ayrıntılar | William Dickey Amerika Birleşik Devletleri | Edgar Adams Amerika Birleşik Devletleri | Leo Goodwin Amerika Birleşik Devletleri |
Kaynakça
- IOC sonuç veritabanı22 Ağustos 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.